Reklama

Reklama

Wiceszef MON ws. WOŚP: Akcje charytatywne nie mogą kosztować więcej niż zebrane datki

Udział MON w akcjach charytatywnych musi być efektywny ekonomicznie; nie dopuszczam sytuacji, w której zaangażowanie kosztuje więcej niż to, co zostaje osiągnięte podczas zbiórki - powiedział Polskiej Agencji Prasowej wiceszef MON Bartosz Kownacki pytany o udział wojska w 24. Finale WOŚP.

W ostatnich latach z orkiestrą "grali" także wojskowi, którzy w dniu finału prezentowali na ulicach swój sprzęt albo wystawiali na aukcjach różnego rodzaju atrakcje, np. loty na symulatorach samolotów, rejsy okrętami albo dzień z żołnierzami danej jednostki. Przed tegorocznym 24. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w niedzielę, głośny był wpis na Twitterze posła PiS Stanisława Pięty: "Jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP, niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby".

Efektywne ekonomicznie

Zdaniem wiceministra obrony Bartosza Kownackiego "cenić trzeba wszelkiego rodzaju akcje charytatywne, nieważne czy się z nimi zgadzamy, czy nie". Pytany, czy wojsko i żołnierze "zagrają" w tym roku z WOŚP, Kownacki podkreślił, że osobiście woli przeznaczyć pieniądze na Caritas lub do puszki przed kościołem, natomiast jako przedstawiciel resortu uważa, że zaangażowanie "musi być efektywne ekonomicznie".

Reklama

"To znaczy, nie dopuszczam sytuacji, w której zaangażowanie MON w jakąkolwiek akcję charytatywną znacząco przekracza efekty finansowe osiągnięte z tejże akcji, czyli że jest ona droższa niżeli to, co później zostaje osiągnięte. To powinno być wyznacznikiem przy każdym tego rodzaju przedsięwzięciu" - ocenił wiceszef MON.

Powiedział też, że każdy może zostać wolontariuszem. "Żadnemu pracownikowi ministerstwa zabronić tego nie można, bo to jest kwestia decyzji każdego z nas. Natomiast wykorzystanie MON jako instytucji, czy odpowiedniego sprzętu itd. musi być w każdym wypadku ocenione pod względem efektywności ekonomicznej. Czy nie okaże się, że my wypalimy więcej paliwa, niżeli zbierzemy w ramach datków, bo to wtedy znaczy, że to jest happening, a nie akcja charytatywna" - podkreślił Kownacki.

Żołnierz w mundurze z puszką WOŚP?

Pytany, czy nie ma nic przeciwko, by żołnierz wolontariusz w czasie zbiórki występował w mundurze, wiceminister podkreślił, że chciałby, by żołnierze nosili mundury codziennie, a nie tylko od święta. "Ja bym chciał, żeby ci żołnierze, którzy uważają np., że chcą w mundurze zbierać pieniądze, żeby nie było tak jak do tej pory, że ukrywają to, że są żołnierzami. Żeby udając się do pracy, wracając z pracy, codziennie pełniąc jakieś funkcje publiczne czy społeczne, również w tym mundurze występowali, a nie zakładali go  tylko od święta" - mówił.

Przed Bożym Narodzeniem wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, odnosząc się do wpisu Pięty, powiedział, że nie ma zakazu, aby służby mundurowe uczestniczyły w finale WOŚP. "Służby nam podległe będą wykonywać swoje zadania ustawowe i statutowe. Opinie tego typu, o których czytamy na portalach społecznościowych, to są opinie indywidualne, nawet jeśli jest to poseł" - podkreślił Zieliński.

"Skąd pomysł karania za udział w WOŚP?"

Dopytany, czy strażacy lub policjanci będą w jakikolwiek sposób karani za udział w finale WOŚP, odpowiedział: "Nie wiem, skąd taki pomysł. Będą wykonywać przypisane zadania. Wszystkie szlachetne inicjatywy mają swoje wsparcie. Jeżeli nasi obywatele będą tego wsparcia chcieli udzielić, to ofiarnie udzielą. To jest ich decyzja. Służby mają swoje zadania i będą je wykonywać w sposób prawidłowy i taki sam wobec wszystkich, którzy potrzebują wsparcia. Jeżeli jest duża organizacja, która ma znaczący wymiar społeczny, to trzeba zapewnić bezpieczeństwo takich działań".

Wiceminister odpowiadał też na pytanie, czy na przykład strażacy będą mogli np. zaprezentować wóz strażacki przy okazji zbiórki pieniędzy. "Takiego zakazu ministerstwo nikomu nie wydawało. Decyzję w tej sprawie będą podejmowały poszczególne struktury poszczególnych służb. To one uznają, w jaki sposób mogą być aktywne w tej sprawie. Mają wykonać swoje zadania. Czy będą angażować się w inny sposób, to są ich decyzje" - powiedział Zieliński.

Wpis Pięty skrytykowała PO. "To jest hańba środowiska PiS" - podkreślał poseł Michał Szczerba. "Pan poseł Pięta nazywa +hecą+ organizację, dzięki której do polskich szpitali trafił sprzęt medyczny za kwotę 600 mln zł" - mówił Szczerba w grudniu.

Hasło finału 24. Finału WOŚP to "Mierzymy wysoko!". Pieniądze będą zbierane na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. W 2015 r. WOŚP zebrała w finale ponad 53 mln zł.

W tegorocznej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeczytasz w raporcie specjalnym WOŚP 2016: "Mierzymy wysoko"

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy