Reklama

Reklama

Wiceminister: Kolejna 14. emerytura będzie wyższa. To zasługa waloryzacji

Wiceminister rodziny i polityki społecznej zapowiedział, że przyszłoroczna czternasta emerytura będzie wyższa. "To wynik waloryzacji na poziomie 13,8 proc." - tłumaczył. Świadczenie to w pełnej wysokości otrzymuje w sumie około 7,7 mln osób.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, pytany przez "Super Express" o wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, że w przyszłym roku będzie 14. emerytura, powiedział, że szef rządu nie zaskoczył resortu, bo takie plany były już wcześniej.

Polityk był także pytany, czy przyszłoroczna "czternastka" będzie w takiej samej wysokości co "trzynastka".

"Jeżeli będziemy ją wprowadzać, to na tych samych zasadach, jak tegoroczną, czyli pozostanie limit dochodowy. W tym roku było to 2900 zł, a powyżej tej kwoty obowiązywała zasada 'złotówka za złotówkę'. Przyszłoroczna '14' będzie wypłacana już po marcowej waloryzacji, a to znaczy, że będzie na poziomie przekraczającym 1500 zł. Zakładamy waloryzację na poziomie 13,8 proc., czyli od marca najniższa emerytura znacznie wzrośnie" - odpowiedział.

Reklama

Minister dopytywany, kiedy ruszą wypłaty "czternastek", przypomniał, że w obecnym roku pierwsza transza została wypłacona w sierpniu. "Myślę, że pozostaniemy przy tym terminie" - zaznaczył.

Pytany o to, jakich danych spodziewa się, jeśli chodzi o wrześniową inflację, wiceminister powiedział, że jego zdaniem będzie ona na podobnym poziomie co w sierpniu.

O wypłatę "14" nie trzeba składać wniosku

Czternastkę w pełnej wysokości otrzymuje w sumie ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2900 zł a 4188,44 zł czternasta emerytura będzie zmniejszana zgodnie z zasadą wspomnianą zasadą 'złotówka za złotówkę'.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska przekazała, że ZUS wypłaca świadczenie automatycznie, czyli nie trzeba składać wniosków o przyznanie pieniędzy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prawie 5 tys. zł dodatku do emerytury. Kto może je otrzymać? 

Czternastą emeryturę przyznaje się z urzędu emerytom i rencistom z ZUS oraz innych organów emerytalno-rentowych, czyli KRUS i mundurowych, a także osobom uprawnionym do renty socjalnej, zasiłku przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczeń uzupełniających "Mama 4 plus" i renty inwalidzkiej.

Czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. Świadczenie obecnie wynosi na rękę 1217,98 zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy