Reklama

Reklama

Ważny obowiązek dla części przedsiębiorców. Za brak wpisu 15 tys. zł kary

W myśl niedawno wprowadzonych przepisów przedsiębiorcy sprzedający węgiel są zobowiązani do zarejestrowania swojej działalności w specjalnym narzędziu rządowym. Za brak wpisu na listę grozi do nawet 15 tys. zł kary. Narzędzie, o którym mowa, pozwala sprawdzić użytkownikom, gdzie są najkorzystniejsze ceny węgla.

Chodzi o serwis cieplo.gov.pl. Jest to nowa strona rządowa, która ma pokazywać odbiorcom indywidualnym, gdzie w ich miejscu zamieszkania znajdują się składy węgla i które z nich proponują najniższe ceny tego surowca.

Platforma wskazuje, że obecnie najniższą kwotę za tonę węgla zapłacimy w kopalni Bobrek-Piekary na Śląsku. Cena kształtuje się tam na poziomie 1414,5 zł. Liczba zarejestrowanych na liście punktów sprzedaży węgla to z kolei 2208 podmiotów.

Najwięcej skupów oferujących węgiel zarejestrowało się w woj. wielkopolskim (321), kujawsko-pomorskim (236) i mazowieckim (235). Najmniej jest z kolei w zachodniopomorskim (43), lubuskim (53) i opolskim (55).

Reklama

Ważny obowiązek dla przedsiębiorców prowadzących składy węgla

Obywatel, który chce porównać ceny w swoim regionie wchodzi na stronę i sortuje dane względem swojego województwa. Kiedy znajdzie najlepszą ofertę może bezpośrednio kontaktować się z dostawcą.

Co istotne, dostępny od końca września serwis wprowadza nowy obowiązek dla sprzedawców węgla. Są oni zobowiązani do zarejestrowania się w serwisie. Obowiązek rejestracji w porównywarce mają przedsiębiorcy, którzy jednocześnie:

  • są wpisani na listę pośredniczących podmiotów węglowych
  • sprzedają paliwa stałe klientom indywidualnym (prowadzą na terenie Polski działalność gospodarczą w tym zakresie).

Jak ostrzega na swojej stronie Cyfryzacja KPRM - za niezastosowanie się do wymogu grozi kara w wysokości 15 tys. zł.

Warto także wiedzieć, że zgodnie z wytycznymi, przedsiębiorca sprzedający węgiel, który po rejestracji podniesie ceny, ma obowiązek zaktualizować dane w urzędowym serwisie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy