Ważne międzynarodowe spotkanie w Warszawie. Niemcy, Rosja, Polska
W piątek w Warszawie spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Rosji, Niemiec i Polski. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow, który współpracę trzech ministrów określił jako bardzo pożyteczną, poinformował, że kolejne spotkanie szefów MSZ Polski, Rosji i Niemiec odbędzie się w przyszłym roku w Sankt Petersburgu.
Szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle powiedział w piątek w Warszawie, że z "satysfakcją przyjmuje" porozumienie ws. zwołania międzynarodowej konferencji poświęconej Syrii. Jak ocenił, konferencja jest szansą na znalezienie politycznego rozwiązania konfliktu w tym kraju.
Sytuacja w Syrii była jednym z tematów piątkowego spotkania w Warszawie szefów MSZ Polski, Niemiec i Rosji: Radosława Sikorskiego, Guido Westerwelle i Siergieja Ławrowa. "Z satysfakcją przyjmuje porozumienie ws. zwołania międzynarodowej konferencji poświęconej Syrii, jesteśmy gotowi włożyć nasz wkład" - zadeklarował. Westerwelle ocenił, że "taka konferencja ma sens, jest szansą na znalezienie politycznego rozwiązania", co wspierają usilnie Niemcy. "Należy unikać wszystkiego, co może stanowić przeszkodę dla sukcesu takiej konferencji. Istotne jest to, aby starać się uniknąć dalszej eskalacji konfliktu w Syrii przez strony konfliktu, jesteśmy przekonani, że teraz pilnie potrzebne jest przeciwdziałanie nielegalnemu przepływowi w skali międzynarodowej broni do Syrii" - mówił niemiecki minister. Jak ocenił, "wszystkie tego rodzaju transakcje są jak najbardziej niekorzystne dla rozwiązania problemu". We wtorek Rosja i USA uzgodniły, że możliwie przed końcem bieżącego miesiąca zwołają międzynarodową konferencję pokojową, której celem będzie zakończenie krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii. Syryjski konflikt rozpoczął się w marcu 2011 r. od antyrządowych protestów, które przerodziły się w wojnę domową z udziałem setek ugrupowań rebelianckich. Jak szacuje ONZ, w walkach śmierć poniosło już ponad 70 tys. ludzi. Szef niemieckiego MSZ poinformował też, że uczestnicy piątkowego spotkania porozumieli się co do tego, że w ramach Rady NATO-Rosja będą nadal dążyć do zrealizowania celu utylizacji przestarzałej amunicji w obwodzie kaliningradzkim. "Chcemy też wspólnie pracować w ramach rozbrojenia, kontroli zbrojeń - zadeklarował Westerwelle. "Nasi eksperci niebawem na zaproszenie strony niemieckiej spotkają się, ponieważ jesteśmy przekonani, że w naszych czasach ma to istotne znaczenie" - poinformował.
Mały ruch graniczny Polska-Rosja
- Bardzo dobrze oceniliśmy funkcjonującą między Polską a Rosją umowę o małym ruchu granicznym - powiedział w piątek szef MSZ Radosław Sikorski. Szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow wyraził nadzieję, że posunie to do przodu proces uzyskiwania ruchu bezwizowego Rosja-UE.
Szef polskiego MSZ podkreślił po spotkaniu, że w doprowadzeniu do zawarcia umowy z Rosją ws. małego ruchu granicznego pomocne były Niemcy, bo potrzebna była w tej sprawie wspólna decyzja UE, w tym przekonanie ministrów spraw wewnętrznych wszystkich krajów UE. "Dzięki temu w ubiegłym roku, podczas pierwszego roku funkcjonowania nowej umowy ilość przekroczeń granicy wzrosła o 100 proc. - z ponad 2 mln do 4 mln w zeszłym roku" - zaznaczył.
Sikorski poinformował, że polski konsulat w Kaliningradzie wydał już 53 tys. kart małego ruchu granicznego, "a dzięki rosyjskim klientom (...) obroty w naszych sklepach w regionie, który korzysta z dobrodziejstw tej umowy, wzrosły o 30 proc.". Jak powiedział, "umacnia nas to w determinacji, aby likwidować bariery w przepływie osób, by powrócić do (...) ruchu bezwizowego ze wszystkimi naszymi sąsiadami, w tym z Federacją Rosyjską".
Ławrow także bardzo pozytywnie ocenił porozumienie o małym ruchu granicznym. "Stwierdziliśmy, że ruch bezwizowy pomiędzy mieszkańcami obwodu kaliningradzkiego i mieszkańcami z pogranicznych rejonów Polski funkcjonuje bez zastrzeżeń" - powiedział rosyjski minister.
"Uważamy - i myślę, że nasi niemieccy koledzy nas popierają w tym - że to jest bardzo poważny argument na korzyść posunięcia jak najszybciej do przodu procesu osiągania ruchu bezwizowego między Rosją a UE" - zaznaczył Ławrow.
Jak mówił, mimo kryzysu w eurostrefie obrót handlowy między naszymi trzema krajami wzrósł i przekroczył 100 mld dolarów. "To jest jedna czwarta całego naszego handlu z UE" - zaznaczył.