Reklama

Reklama

Ważna deklaracja KEP. Kościół otwiera się na kobiety

Otwieramy przestrzeń przygotowania do posług lektora, akolity, katechisty i nadzwyczajnego szafarza dla kobiet - taką decyzję podjęto na Konferencji Episkopatu Polski, o czym poinformował w środę metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Dodał, że nie ma żadnych uzasadnień ku temu, by kobieta nie pełniła tych posług, poza kulturowymi.

Abp Grzegorz Ryś wziął udział w konferencji prasowej połączonej z prezentacją książki "Mistrzowie drugiego planu, czyli autorytety nieoczywiste", która w środę odbyła się w Warszawie.

Zapytany o rolę kobiet w Kościele katolickim metropolita łódzki przypomniał wykład czeskiego duchownego ks. dr Tomáša Halíka wygłoszony na spotkaniu dla nowo mianowanych biskupów, podczas którego ukazał on Kościół na tle rozmaitych przemian historycznych.

- Ks. Halík stwierdził, że w XIX w. Kościół stracił robotników. Potem był wiek XX, w którym zasadniczo Kościół stracił elity. Natomiast teraz - mówię to na odpowiedzialność ks. Halíka, ale to mi dało bardzo wiele do myślenia - teraz jest wielkie niebezpieczeństwo, że straci kobiety - stwierdził.

Reklama

Międzypokoleniowy przekaz wiary zagrożony

Zdaniem abp. Rysia obecnie socjologowie coraz odważniej mówią, że Kościołowi w Polsce grozi przerwanie przekazu pokoleniowego wiary.

- To, co było zawsze mocną stroną i siłą polskiego Kościoła, czyli wiara przekazywana w rodzinie, jest dzisiaj w sposób bardzo poważny zagrożone (...). Tą osobą w rodzinie, która najczęściej dba o przekaz wiary, uczy dziecko pierwszych rzeczy, od pacierza poprzez pójście do kościoła i tak dalej, najczęściej jest matka. Teraz babcia, bo mamy poszły do pracy - ale kobieta - wyjaśnił. Dlatego - jak zaznaczył - skoro międzypokoleniowy przekaz wiary jest zagrożony, trzeba zastanowić się, dlaczego?

Kościół otwarty na kobiety

- Zgodziliśmy się w Konferencji Episkopatu Polski co do tego, że otwieramy przestrzeń przygotowania do posług - nie do funkcji, ale do posług, do urzędu - lektora, akolity, katechisty i też do urzędu nadzwyczajnego szafarza, że chcemy to otworzyć też dla kobiet - poinformował abp Ryś. 

Jednocześnie zastrzegł, że "będziemy mieli od razu próbkę w reakcjach powszechnych naszego Kościoła". - Już sam lęk o to, jak to zostanie przyjęte, jest jakąś diagnozą. Bo dlaczego miałoby być tak, że kobieta nie jest katechistką, że kobieta nie ma urzędu akolity? Z czego by to miało wynikać? Nie ma żadnych uzasadnień ku temu, poza kulturowymi, poza tradycyjnymi - wyjaśnił.

Według abp. Rysia "zmiany dotyczące mentalności zawsze trwają długo". - To nie jest tak, że takiej zmiany można dokonywać jednym czy drugim dekretem. To by była duża naiwność. Natomiast im szybciej sobie uświadomimy potrzebę tych zmian, tym lepiej - zaznaczył.

Dodał, że "nie stawialibyśmy pytań o władzę w Kościele, gdybyśmy ją przeżywali rzeczywiście, w sposób widoczny i dla wszystkich jasny, jako zajęcie ostatniego miejsca, a nie pierwszego".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy