Reklama

Reklama

Waszczykowski: Ten dokument drastycznie zmieniał polską politykę

Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiada w rozmowie z IAR ujawnienie pierwszego z serii dokumentów dotyczących relacji ze wschodem i organizacji wizyt w Katyniu w kwietniu 2010 roku. Pod koniec października ubiegłego roku minister spraw zagranicznych informował, że oprócz dokumentów papierowych, udało się odtworzyć korespondencję elektroniczną.

Witold Waszczykowski mówił wówczas, że są to "setki bądź tysiące maili" z tamtego okresu, które wymagają przejrzenia. Dziś szef MSZ powiedział IAR, że dokumentacja była systematycznie przekazywana do prokuratury i być może jeszcze we wtorek pierwszy dokument z początku 2008 roku zostanie ujawniony.

"To był taki analityczny dokument, który radykalnie, drastycznie zmieniał polską politykę wschodnią. Przestawiał z ukraińskiej na prorosyjską i zaczął całą tę politykę zmieniać, która doprowadziła do błędnej oceny Rosji, błędnego zachowania polskiej polityki zagranicznej. Skończyło się, tak jak się skończyło" - stwierdził minister Waszczykowski.

Reklama

Pod koniec sierpnia ubiegłego roku Waszczykowski podkreślił w TVP Info, że już w 2009 roku zaczęto mówić o uroczystościach w Katyniu. Ostatecznie w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej zaplanowano dwie uroczystości. 7 kwietnia 2010 roku w Katyniu byli ówcześni premierzy Polski i Rosji - Donald Tusk i Władimir Putin. 10 kwietnia w ceremonii na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu miał uczestniczyć prezydent Lech Kaczyński wraz z delegacją. Samolot z parą prezydencką na pokładzie rozbił się pod Smoleńskiem.

Reklama

Reklama

Reklama