Waszczykowski odwołuje wizytę zagraniczną. Zatrzymały go "sprawy wagi państwowej"
Szef dyplomacji Witold Waszczykowski odwołał wizytę w Jordanii. Zastąpi go wiceszefowa MSZ Joanna Wronecka. Ministra zatrzymały obowiązki poselskie, sprawy wagi państwowej - powiedział dziennikarzom rzecznik MSZ.
Jeszcze we wtorek w Sejmie odbędzie się prawdopodobnie głosowanie nad projektem nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS.
W programie dwudniowej, rozpoczynającej się we wtorek, wizyty znalazły się rozmowy z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Jordanii Nasirem Dżudehem oraz z premierem Abdullahem Ensurem poświęcone m.in. kryzysowi migracyjnemu.
W środę odbędzie się otwarcie gabinetu lekarza ogólnego w klinice prowadzonej przez Caritas Jordan w Mafraq oraz placu zabaw w szkole podstawowej w Ramtha.
Oba projekty zostały sfinansowane w ramach programu polskiej pomocy. Jak mówił PAP rzecznik MSZ Artur Dmochowski, ambasada RP w Ammanie w ostatnich latach zrealizowała 17 projektów, na których dofinansowanie Polska przeznaczyła 232 tys. euro. W odpowiedzi na kryzys syryjski MSZ dofinansowało również dwa projekty Caritas Polska realizowane w jordańskiej szkole w Mafraq na rzecz uchodźców syryjskich. Celem polskiej pomocy jest głównie edukacja i integracja społeczna dzieci syryjskich uchodźców.
Szef dyplomacji zapowiedział swoją wizytę na Bliskim Wschodzie w niedawnym wywiadzie dla PAP. W nawiązaniu do apeli o zaangażowanie w tzw. koalicję antyterrorystyczną formułowanych po zamachach w Paryżu Waszczykowski wykluczył dalej idące militarne wsparcie, mówił natomiast o możliwości "zaangażowania humanitarnego".
"Jesteśmy za tym, żeby wspierać i utrzymać jakiś relatywny komfort życia uchodźców w krajach ościennych wokół Syrii - Libanie, Turcji, Jordanii. Tutaj będziemy się angażować i tutaj też pewnie będzie jedna z moich pierwszych wizyt, do któregoś z tych krajów, aby zobaczyć, jak wyglądają potrzeby" - zaznaczył Waszczykowski.
Według danych Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR) Jordania przyjęła ponad 600 tys. imigrantów z Syrii, jednak jordańskie władze uważają, że realna liczba uchodźców jest dwukrotnie wyższa.
Łącznie w Jordanii, Libanie i Turcji schronienie znalazło - według szacunków UNHCR - 4 mln ludzi. Główną przyczyną masowych ucieczek ludności jest wojna domowa w Syrii. Konflikt, który trwa od marca 2011 r., ponad 4,2 mln Syryjczyków zmusił do ucieczki za granicę, a ok. 7,6 mln do porzucenia domu i ucieczki w granicach kraju.
Pomoc finansową dla syryjskich uchodźców w Jordanii świadczy Unia Europejska. Całkowita pomoc finansowa UE udzielona Jordanii od początku konfliktu w Syrii w 2011 r. wyniosła 198 mln euro.