Reklama

Reklama

Waszczykowski: Oczekujemy wyjaśnienia powodów ataków

Za sytuację bezpieczeństwa w Niemczech odpowiedzialni są niemieccy politycy i niemieckie służby; oczekujemy od nich, że wyjaśnią, dlaczego doszło do ataków - powiedział w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski.

W ostatnich dniach w Niemczech doszło do serii dramatycznych incydentów. 18 lipca uchodźca z Afganistanu zaatakował siekierą pasażerów w pociągu koło Wuerzburga w Bawarii, raniąc pięć osób. W ostatni piątek w Monachium 18-latek pochodzenia irańskiego zastrzelił dziewięć osób w centrum handlowym. W Reutlingen (Badenia-Wirtembergia) w niedzielę Syryjczyk zabił Polkę zatrudnioną w lokalu serwującym kebab. W tym samym dniu wieczorem w Ansbach w Bawarii uchodźca z Syrii wysadził się w powietrze, raniąc 12 osób.

Reklama

Waszczykowski był pytany o opinię na temat aktów terroru, do których doszło w Niemczech, podczas poniedziałkowej wizyty w Jordanii.

"Za sytuację bezpieczeństwa w Niemczech odpowiedzialne są służby niemieckie, odpowiedzialni są politycy niemieccy i oczekujemy od nich, że oni wyjaśnią, dlaczego doszło do takich aktów" - podkreślił szef MSZ.

"Zapewniano nas, że przyjęcie tak dużej fali uchodźców, otwarcie się Europy nie spowoduje żadnych problemów; okazuje się, że te problemy są" - dodał minister.

Przyznał, że niektórzy spośród sprawców ataków "nie są powiązani" z ostatnimi falami uchodźców, ale zaznaczył, że "w kilku przypadkach mamy bezpośredni udział ludzi, którzy z tą falą uchodźców (...) w Europie się pojawili".

"Zapewnienia polityków europejskich, polityków niemieckich, służb niemieckich, iż Europa jest bezpieczna, są bezpodstawne" - podkreślił Waszczykowski.

Jak dodał, w związku z atakami Polska oczekuje w tej chwili działań, które uchroniłyby Europę przed następną falą aktów terroryzmu. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy