Reklama

Waszczykowski liczy na wyjaśnienia ze strony Macrona

Witold Waszczykowski chce, żeby prezydent Francji Emmanuel Macron wyjaśnił na spotkaniu w Brukseli swoje słowa dotyczące europejskich przywódców. "Mam nadzieję, że prezydent wyjaśni swoje słowa Polakom, Węgrom i innym narodom Europy Środkowej" - powiedział w czwartek szef MSZ.

W wywiadzie udzielonym ośmiu europejskim gazetom prezydent Francji powiedział m.in.: "Gdy słyszę dziś niektórych przywódców politycznych z Europy Wschodniej, to (widzę), że zdradzają oni Europę. Decydują się na rezygnację z zasad i odwracają się plecami do Europy. To jest cyniczne podejście do UE: służy im ona do rozdzielania pieniędzy - bez przestrzegania jej wartości".

Macron mówił też m.in., że "Europa nie jest supermarketem", tylko "wspólnotą losów", która sama siebie osłabia, gdy godzi się na to, by odrzucano jej zasady. "Kraje Europy, które nie przestrzegają reguł, muszą ponieść wszelkie polityczne konsekwencje" - podkreślił.

Reklama

Pytany w czwartek przez dziennikarzy w Sejmie, czy w kontekście wypowiedzi francuskiego prezydenta nadal wierzy w reset z Francją, szef polskiej dyplomacji odpowiedział: "Jestem człowiekiem wielkiej wiary". Odnosząc się do słów Macrona, iż "Europa nie jest supermarketem", dodał: "To biznes francuski musi też zobaczyć, że Polska nie jest supermarketem i jeśli chce dalej z nami współpracować, to musi też zachować się uczciwie wobec Polski".

"Ja mam nadzieję, że pan prezydent Macron, który będzie dziś i jutro na Radzie Europejskiej i ma zamiar spotkać się z panią premier, wyjaśni te słowa Polakom, Węgrom i innym narodom Europy Środkowej" - zaznaczył.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Witold Waszczykowski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy