Reklama

Waszczykowski: Dla Polski status Jerozolimy pozostaje niezmienny

Polska nie zamierza iść w ślady USA i uznawać Jerozolimy za stolicę Izraela - poinformował szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski po spotkaniu szefów MSZ państw UE z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Dodał także, że ta kwestia powinna być rozstrzygnięta w rokowaniach.

"Polska nie zmieni zdania, dlatego że uważamy w dalszym ciągu, że kwestia ta powinna być rozstrzygnięta w bezpośrednich, bilateralnych rokowaniach między Izraelczykami a Palestyńczykami, w oparciu o prawo międzynarodowe, w oparciu o rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ" - powiedział dziennikarzom w Brukseli Waszczykowski.  

W środę prezydent USA Donald Trump poinformował, że jego kraj uznaje Jerozolimę za stolicę Izraela, oraz że nakazał przygotowanie przeniesienia tam amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu. W poniedziałek Netanjahu mówił w Brukseli przed spotkaniem z unijnymi ministrami spraw zagranicznych, że wierzy, iż większość krajów europejskich uzna Jerozolimę za stolicę państwa żydowskiego.  

Reklama

Izrael kontroluje to miasto od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął zamieszkaną przez Palestyńczyków wschodnią część Jerozolimy. Wspólnota międzynarodowa nie uznaje jednak Jerozolimy za stolicę Izraela.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy