Reklama

Reklama

Warsztaty z Pierwszą Damą

Najpierw robocze warsztaty, później debata między innymi o zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej i akceptacji siebie. W Pałacu Prezydenckim odbyło się pierwsze spotkanie z serii "Eksperci pytają Młodych" z udziałem Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, ekspertów i młodzieży z całej Polski.

Pani prezydentowa mówiła o konieczności wsłuchiwania się w głos młodych ludzi, o otwarciu się na ich inteligencję, wrażliwość i determinację. "Żyjemy w dobie ekspansywnie rozwijających się mediów społecznościowych i często zapominamy, jak ważna jest bezpośrednia komunikacja", powiedziała Pierwsza Dama.

Punktem wyjścia do debaty były wyniki prac Instytutu Matki i Dziecka w ramach projektu HBSC, który porównuje dane łącznie z 42 krajów. Polska młodzież zajęła pierwsze miejsce pod względem odsetka uczniów niezadowolonych ze swojego wyglądu. Młodzi ludzie mówili, że dla nich to problem, zwłaszcza że za wzór stawiane są osoby z pierwszych stron kolorowych gazet.

Z badań wynika, że aż 76 procent polskich uczniów nie spełnia zaleceń aktywności fizycznej, mimo, że z roku na rok pod tym względem jest lepiej. I jak zauważyła profesor Barbara Woynarowska z Uniwersytetu Warszawskiego, wina nie leży po stronie szkoły, tylko uczniów, którzy nie chcą ćwiczyć na lekcjach W-F-u. Dotyczy to zwłaszcza dziewczyn.
Kardiolog profesor Anna Fijałkowska z Instytutu Matki i Dziecka mówiła, że niewiele trzeba zrobić, by zadbać o swoją kondycję fizyczną. Należy zrezygnować z windy na rzecz schodów, wysiąść przystanek wcześniej z autobusu i przejść się do domu pieszo.

Agata Kornhauser-Duda zwróciła uwagę, że bijące na alarm są zwłaszcza dane wskazujące, iż coraz więcej młodych ludzi sięga po alkohol, papierosy i narkotyki. Źle też wygląda sytuacja jeśli chodzi o komunikację w rodzinie. Z danych wynika, że 21 procent polskich uczniów nie mieszka z obojgiem rodziców. Tylko 14 procent spożywa posiłki poranne i wieczorne z rodzicami. 15 procent 15-latków pali papierosy w każdym tygodniu. 26 procent upiło się przynajmniej raz w życiu, a co czwarty młody Polak palił marihuanę.

Spotkania z serii "Eksperci pytają Młodych" mają się odbywać cyklicznie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy