Reklama

Reklama

Warszawa: Szczątki 25 osób w leśnym grobie

Specjaliści z Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli zbiorowy, leśny grób na przedmieściach Warszawy. Odkryto w nim szczątki co najmniej 25 osób, w tym kobiet i dzieci. Według relacji świadka są to ofiary zbrodni niemieckiej z czasów drugiej wojny światowej.

O odkryciu zbiorowego grobu na przedmieściach Warszawy poinformowało Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Masowa mogiła została odnaleziona we wtorek na terenie należącym do dzisiejszej Białołęki.

"W zbiorowej mogile odkryto szczątki należące do kilkudziesięciu osób, w tym kobiet i dzieci. Aktualny stan prac pozwala stwierdzić, iż w odkrytym miejscu pogrzebano szczątki przynajmniej 25 osób. Liczba ta może wzrosnąć po całkowitym przebadaniu miejsca" - poinformowano w komunikacie IPN. 

"Ciała osób zamordowanych ułożone są naprzemiennie, ściśle obok siebie. Ich ułożenie może wskazywać na fakt wykonania egzekucji na żyjących osobach ułożonych w dole śmierci lub bezpośrednio wcześniej. Przy niektórych szkieletach osób dorosłych znajdują się szczątki dzieci. Dotychczas odnaleziono elementy odzieży cywilnej (guziki, paski, obuwie)" - przekazano.

Reklama

Relacja świadka

Jak przekazał IPN, prace w tym miejscu rozpoczęto na podstawie relacji świadka, który zapamiętał zdarzenie z początku drugiej wojny światowej. Według niego niemieccy żołnierze mieli przyprowadzić tam grupę osób, a następnie wykonać na nich egzekucję. 

Odnalezione w lesie szczątki zostaną teraz poddane oględzinom antropologicznym. Potem specjaliści podejmę próbę identyfikacji genetycznej.

Tajne miejsca pochówku

IPN już od wielu lat prowadzi poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych - zarówno w całej Polsce, jak i poza granicami kraju. Poszukiwania koncentrują się głównie na ofiarach terroru komunistycznego, których w latach 1944-56 w Polsce - według niektórych szacunków historyków IPN - mogło zostać zamordowanych ponad 50 tys. 

Należy podkreślić, że poza ofiarami komunizmu poszukiwane są również szczątki ofiar niemieckiego nazizmu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy