Reklama

Warszawa: Protesty przed kurią, Pałacem Prezydenckim i siedzibą "Ordo Iuris"

W nocy z niedzieli na poniedziałek zakończył się w Warszawie kolejny protest przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Kilka tysięcy osób zgromadziło się między innymi przed warszawską kurią metropolitalną, Pałacem Prezydenckim i fundacją "Ordo Iuris".

Tłum, głównie młodych ludzi, maszerując śródmiejskimi stołecznymi ulicami domagał się liberalizacji przepisów dotyczących aborcji. "Myślę, czuję, decyduję", "Wolność, równość, aborcja na żądanie", "Nie chcesz aborcji, to jej sobie nie rób", "To nie wy będziecie rodzić trupy" - skandowali demonstranci. Protestujący wykrzykiwali też hasła obrażające prezydenta, premiera, partię rządzącą i władze kościelne.

Protest przed kurią i Pałacem Prezydenckim

Niedzielny protest rozpoczął się po godz. 19 pod siedzibą warszawskiej Kurii Metropolitalnej. - To jest wojna, którą TK, PiS i kościół wypowiedzieli kobietom. Wasza wina, wasza wina, wasza bardzo wielka wina - powiedziała podczas protestu jedna z jego organizatorek. Podkreśliła, że nie ma już kompromisu w sprawie aborcji. Jej zdaniem po upadku rządu PiS aborcja będzie dostępna na żądanie. Tłum krzyczał w stronę biskupów: "Pedofilów rozliczymy", "Polska laicka, a nie katolicka".

Reklama

Następnie protestujący przeszli pod Pałac Prezydencki. Tam krzyczeli "Gdzie jest Kinga", "Moje ciało moja sprawa". Wielokrotnie kierowano obraźliwe okrzyki wobec prezydenta, premiera, PiS i biskupów. Na chodniku przed Pałacem Prezydenckim czarną farbą napisano "Duda wyp...".

Wśród protestujących byli parlamentarzyści, w tym między innymi Klaudia Jachira z Koalicji Obywatelskiej.

Zatrzymania przed siedzibą "Ordo Iuris"

Po godz. 21 protest wyruszył sprzed Pałacu Prezydenckiego i dotarł przed siedzibę fundacji "Ordo Iuris" na ulicę Zielną. Bramę wejściową do siedziby fundacji zabezpieczało kilkudziesięciu funkcjonariuszy policji. Manifestujący odpalili race i obrzucili policjantów jajkami. Nie doszło jednak do bezpośredniej konfrontacji policji z protestującymi. Na chodniku przed siedzibą "Ordo Iuris" protestujący napisali czerwoną farbą "Moje ciało, mój wybór"; "Macie krew na rękach".

Przed siedzibą fundacji policja zatrzymała kilka osób biorących udział w proteście.

Późnym wieczorem kilkuset protestujących przed budynkiem Komendy Rejonowej Policji przy ul. Wilczej domagało się uwolnienia zatrzymanych manifestantów. Protestujący usiedli na ulicy Kruczej, skandując "Uwolnić zatrzymanych!". Jedna z osób zatrzymanych została wypuszczona z komisariatu.

Po godz. 24 grupa przeszła na Plac Bankowy, gdzie demonstracja się zakończyła.

Wyrok TK ws. aborcji

W czwartek (22 października) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Wyrok TK wywołał protesty w wielu miastach w Polsce. 


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy