Reklama

Reklama

Warszawa: Protest rolników. Zablokowali traktorami skrzyżowanie

Po kilku godzinach protestu rolnicy, którzy wjechali w sobotę (4 grudnia) traktorami do Warszawy, postanowili zawrócić. Blokada dotyczyła skrzyżowania ul. Kasprzaka z ul. Płocką oraz Krzyżanowskiego. Policjanci, którzy przybyli na miejsce, legitymowali uczestników i wystawiali mandaty.

Protest organizowany przez Agrounię rozpoczął się w sobotę ok. godz. 5 rano. Według organizatorów na miejscu było ok. 60 maszyn. Na większości z nich widniały polskie flagi. Protestujący rozrzucili na skrzyżowaniu kapustę.

Na miejsce przyjechała policja, która uniemożliwiła dalszą demonstrację, informując, że jest ona nielegalna. Obecny był też zespół antykonfliktowy, który miał negocjować ze zgromadzonymi, jak usunąć pojazdy tamujące drogę. 

"Na ul. Kasprzaka policjanci zatrzymali kierujących ciągnikami rolniczymi. Trwają legitymowania. Nakładane są mandaty karne. Na miejsce wezwano pierwsze holowniki. Do osób kierowane są komunikaty o zachowanie zgodne z prawem" - przekazywała na Twitterze Komenda Stołeczna Policji. 

Reklama

Lider Agrounii Michał Kołodziejczak podkreślał, że traktorom udało się wjechać do Warszawy, mimo zapewnień policji, że do tego nie dopuści. - Pierwszy raz w historii Polski na starych traktorach udało się wjechać do Warszawy - mówił. Podkreślał też, że nie jest to "ostatnie słowo" rolników.

Przed godz. 9 Kołodziejczak wezwał zgromadzonych do opuszczenia miejsca protestu. Wcześniej wielokrotnie zwracał się wprost do funkcjonariuszy policji, zarzucając im upartyjnienie i podległość władzy. - Policja polska słusznie straciła zaufanie. Nie zasługujecie na to, żeby być nazywani obrońcami społeczeństwa - mówił.

Pięć postulatów

Protest rolników związany był z przedstawioną w tym tygodniu tzw. piątką Agrounii, która zakłada wsparcie polskiego rolnictwa.

Wśród pięciu postulatów przedstawionych w poniedziałek (30 listopada) znalazły się dopłaty dla rolników i producentów, którzy produkują po cenach skupu poniżej progu opłacalności, oraz zapewnienie polskiej żywności priorytetu w sprzedaży w sklepach. Rolnicy domagają się zdrowej konkurencji na rynku, w tym zakończenia przewagi rynkowej niektórych firm. Chcą też, by dochodowe gałęzie gospodarki, takie jak np. branża futerkowa, nie były likwidowane.

- Udało nam się obronić przed piątką dla zwierząt, ale nie udało nam się obronić przed tym, żebyśmy nie byli wykorzystywani - mówił w opublikowanym w piątek (4 grudnia) wideo lider Agrounii Michał Kołodziejczak. W sobotą rano już w trakcie protestu podkreślał, że to, o czym chcą powiedzieć rolnicy, "usłyszy dziś cała Polska".

Fogiel: Wsparcie na pewno zostanie udzielone

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, pytany w sobotę w Radiu Zet o protest rolników, powiedział, że jeżeli ktokolwiek poniesie straty w swojej działalności gospodarczej, otrzyma za to rekompensatę.

Jak wskazał, cały czas w kontakcie z rolnikami jest minister rolnictwa. - Rolnictwo ma taką specyfikę sezonową, to nie jest przecież pierwszy raz, kiedy wsparcie dla rolników jest potrzebne i ono na pewno zostanie udzielone, oczywiście w takim zakresie, w jakim będzie to możliwe. Tu jestem przekonany, że minister rolnictwa trzyma rękę na pulsie - powiedział. 

Na uwagę, że widocznie minister rolnictwa jest nieskuteczny, skoro rolnicy domagają się spotkania z premierem, poseł PiS odparł, że to już jest decyzja premiera, czy się z rolnikami spotka. - Za kwestie związane z rolnictwem odpowiada minister rolnictwa, tak jest, i tak było zawsze - dodał Fogiel.

- Oczywiście, że gospodarka to naczynia połączone i oczywiście, że spowolnienie gospodarcze ma wpływ na nas wszystkich, na rolników, ale też na wiele innych branż i nie jest chyba jednak tajemnicą, że rząd i premier naprawdę robią wszystko, żeby te skutki kryzysu wywołanego koronawirusem - kryzysu, który nie występuje wyłącznie w Polsce - minimalizować - mówił Fogiel.

Na pytanie, czy rząd jest w stanie zaproponować coś tej konkretnej grupie, odparł, że dla rolników przeznaczonych jest wiele programów, "czy to unijnych, czy to krajowych". - Ale oczywiście wsłuchamy się w ten głos i zobaczymy, jakie są możliwości - powiedział Fogiel.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy