Reklama

Warszawa: Obchody Święta Niepodległości. Statystyki policyjne

Policjanci zatrzymali w poniedziałek 18 osób, z czego 15 jeszcze przed rozpoczęciem zgromadzenia - przekazał we wtorek rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak. Nałożono 14 mandatów karnych, a w 28 przypadkach policja prowadzi czynności w kierunku wykroczeń.

Jak przekazał we wtorek rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak, w ramach działań zabezpieczających poniedziałkowe zgromadzenia wylegitymowano 93 osoby, a na 14 osób nałożono mandaty karne, m.in. w związku ze spożywaniem alkoholu, zaśmiecaniem i zakłócaniem porządku. Ponadto,  zatrzymano 18 osób, z czego 15 z nich jeszcze przed rozpoczęciem zgromadzeń.

"Mówimy tutaj o czynnościach prowadzonych w kierunku przygotowania do sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu, czyli art. 168 Kk w związku z art. 163 Kk" - zaznacza nadkom. Sylwester Marczak.

Reklama

Szczegółowe statystyki

W poniedziałek wieczorem stołeczna policja informowała o uniemożliwieniu przez policję dotarcia na marsz grupie kilkunastu osób, przy których znaleziono m.in. pałki teleskopowe, maczety, noże i toporki. Wszystkie te osoby zostały zatrzymane.

Policjanci zatrzymali także dwie osoby w związku z posiadaniem środków odurzających i jedną osobę przy której znaleziono kilkadziesiąt rac świetlnych.

W 28 przypadkach policja prowadzi czynności w związku z wykroczeniami, z czego wobec 27 osób "prowadzone są czynności w związku z naruszeniem art. 52 kodeksu wykroczeń". Chodzi o zakłócanie porządku przez osoby stojące na rondzie De Gaulle'a.

"Już od wczoraj prowadzone są czynności zarówno przez Komendę Rejonową Policji Warszawa VII, jak i Komendę Rejonową Policji Warszawa I w kierunku analizy nagrań monitoringu oraz nagrań policyjnych w zakresie identyfikacji osób, które naruszyły obowiązujące prawo. Mówimy tutaj o stosowaniu pirotechniki w trakcie zgromadzenia" - przekazał rzecznik stołecznej policji.

Marsz Niepodległości

W poniedziałek Marsz Niepodległości przeszedł stołecznymi ulicami po raz dziesiąty. Według szacunków organizatorów wzięło w nim udział 150 tys. uczestników, z kolei zgodnie z obliczeniami ratusza było to 47 tys. osób.

Demonstrujący przeszli Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, następnie ulicą Wybrzeże Szczecińskie - między Wisłą a Stadionem Narodowym - aż na błonia przy Stadionie Narodowym.

Jak poinformował rzecznik KSP - w ocenie policji tegoroczny marsz był najbezpieczniejszy od 10 lat, czyli od początku swojego istnienia.

X "Marsz Niepodległości" organizowany był pod hasłem "Miej w opiece Naród cały!" pochodzącym z pieśni maryjnej "Z dawna Polski Tyś Królową". Jego organizatorzy podkreślali, że polska tożsamość narodowa jest nierozłączna z wiarą katolicką.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy