Reklama

Warszawa: Kolejna partia ogłoszeń dotyczących nieruchomości "śpiochów"

W ogólnopolskich dziennikach i na stronie internetowej Warszawy ukazały ogłoszenia w sprawie kolejnych 11 "śpiochów", czyli kamienic z wnioskami o zwrot, o które nikt od dziesięcioleci się nie upominał. Jeśli w ciągu sześciu miesięcy nikt nie zgłosi do nich praw, powrócą na stałe do miasta.

W ogólnopolskich dziennikach i na stronie internetowej Warszawy ukazały ogłoszenia w sprawie  kolejnych 11 "śpiochów", czyli kamienic z wnioskami o zwrot, o które nikt od dziesięcioleci się nie upominał. Jeśli w ciągu sześciu miesięcy nikt nie zgłosi do nich praw, powrócą na stałe do miasta.

Tzw. "śpiochy" to nieruchomości, które zostały objęte tzw. dekretem Bieruta, w stosunku do których złożono następnie wnioski o zwrot. Jednak po złożeniu tych wniosków wnioskodawcy, ani ich spadkobiercy przez dziesięciolecia nie zabiegali o zwrot nieruchomości. W konsekwencji status prawny "śpiochów" jest nieuregulowany.

Aby to zmienić stołeczny ratusz zaczął zamieszczać ogłoszenia w prasie i na swojej stronie internetowej dotyczące takich właśnie nieruchomości.

Miasto pierwszą pulę ogłoszeń dotyczących "śpiochów" zamieściło 23 lutego, teraz - poinformował w piątek ratusz - ukazała się ósma partia ogłoszeń w sprawie kolejnych 11 kamienic.

Reklama

Adresy nieruchomości to: Barkocińska 28 i Szydłowiecka 4, Barkocińska hip. 2654, Czerniaków W-2558, Dworska 26, Grabowska 10 d. 4, Kolonia Sielce W-1349, Powązkowska 17, Prosta 9, Szlenkierów 12, Szczęśliwicka 19 i Szczęśliwicka 31.

Wszystkie osoby, które złożyły wnioski zwrotowe przed 1950 r. mają teraz sześć miesięcy od ukazania się ogłoszenia na zgłoszenie się do Urzędu m.st. Warszawy, a następnie kolejne trzy miesiące na przedstawienie dokumentów potwierdzających prawa do danej nieruchomości. Jeśli to się nie stanie, postępowanie dekretowe zostanie umorzone, a nieruchomość pozostanie w zasobach miasta.

Ratusz poinformował, że łącznie opublikowano już ogłoszenia odnośnie 148 nieruchomości. Pierwsza partia ukazała się w lutym br. Spośród 84 "śpiochów", dla których upłynął już termin sześciu miesięcy, do 29 nieruchomości zgłoszono roszczenia. Dla 55 nieruchomości wolnych od roszczeń rozpoczęła się procedura, która doprowadzi do wpisania miasta jako właściciela w księgach wieczystych.

Uregulowanie sprawy "śpiochów" - podkreślił ratusz - jest możliwe dzięki tzw. małej ustawie reprywatyzacyjnej. Została ona uchwalona w 2015 r. Wprowadziła m.in. ograniczenie handlu roszczeniami na terenie stolicy, a także dała podstawę do odmowy zwrotu nieruchomości służących obecnie celom publicznym.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy