Reklama

Warszawa. Andrzej Duda: Pandemia zaczęła przygasać i doszła kolejna eksplozja

- Jak pandemia zaczęła przygasać doszła eksplozja, której się nie spodziewaliśmy - powiedział Andrzej Duda w poniedziałek prezydent podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego, które odbywa się w Pałacu Prezydenckim. Prezydent przekazał, że po rozpoczęciu wojny w Ukrainie koszt surowców wzrósł, co przełożyło się na wyższe koszty dla wszystkich. Cała gospodarka opiera się na energii i bez niej gospodarka nie funkcjonuje - mówił.

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim o godzinie 11:00 rozpoczęło się Posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego. Podczas spotkania wystąpił prezydent Andrzej Duda

- Cieszę się, że wreszcie możemy się spotkać na miejscu, twarzą w twarz w pełnym gronie - powiedział. Prezydent przypomniał, że jest to pierwsze spotkanie od 2019 roku, wcześniej ze względu na pandemię posiedzenia odbywały się formule zdalnej. - Ze społecznymi i gospodarczymi skutkami po pandemii zmagamy się do dziś - mówił. Prezydent dodał, że ze skutkami "będziemy zmagać się jeszcze przez wiele lat".

- Jak pandemia zaczęła przygasać doszła eksplozja, której się nie spodziewaliśmy (...) Takiej skali działań zbrojnych świat nie widział od drugiej wojny światowej - powiedział Andrzej Duda. 

Reklama

Prezydent podkreślił, że wojna w Ukrainie oddziałuje na gospodarkę na świecie - ograniczyła dostęp do ropy, gazu i węgla, co przełożyło się na wyższe ceny - Cała gospodarka opiera się na energii i bez niej gospodarka nie funkcjonuje - mówił.  

Andrzej Duda przekazał, że dialog ma znaczenie przy wzroście kosztów bieżącego utrzymania, jako przykład podał wzrost rat kredytów. - To są te problemy, o których musimy rozmawiać - przekazał. 

Prezydent zwrócił uwagę, że obowiązkiem Rady Dialogu Społecznego jest podsumowanie działań i wniosków z funkcjonowania. - Rada Dialogu Społecznego ma teraz, także w zmaganiu się ze skutkami pandemii, fundamentalne znaczenie - mówił. - Apeluję aby prowadzić parce w duchu dialogu - zwrócił się do zebranych. 

- Nie ma innego sposobu, by przejść przez kolejny trudny okres, jak tylko poprzez rzetelną rozmowę na poziomie państwowym- mówił. 

 Rada Dialogu Społecznego

Zgodnie z zapowiedziami, podczas posiedzenia plenarnego Prezydium Rady Dialogu społecznego z udziałem prezydenta miała odbyć się debata na temat przyszłości dialogu społecznego w Polsce. Omówione miały zostać także tematy bieżące.

Dialog społeczny obejmuje wzajemne relacje pomiędzy związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców, a także także ich stosunki z organami państwowymi. Jest procesem stałej interakcji pomiędzy uczestnikami w celu osiągnięcia porozumienia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Duda | Rada Dialogu Społecznego

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy