Reklama

Reklama

​Wanda Traczyk-Stawska. Kim jest uczestniczka powstania warszawskiego?

Wanda Traczyk-Stawska na niedzielnej demonstracji opozycji krzyczała do zakłócających jej przemowę kontrmanifestantów: "Milcz głupi chłopie, chamie skończony. Pamiętam, jak krew się lała, jak moi koledzy ginęli. Po to tutaj jestem, żeby wołać w ich imieniu. Nigdy nikt nie wyprowadzi nas z Europy". Kim jest Wanda Traczyk-Stawska, której emocjonalne wystąpienie szybko obiegło zarówno media tradycyjne jak i społecznościowe?

Wanda Traczyk-Stawska urodziła się 7 kwietnia 1927 roku w Warszawie. W czasie niemieckiej okupacji od 1942 roku działała w konspiracji niepodległościowej. Wstąpiła do Szarych Szeregów. Uczestniczyła m.in. w akcji "N", dostarczając konfidentom listy ostrzegające przed tym, że zostaną wykonane na nich wyroki śmierci, jeżeli nie zaprzestaną swojej działalności.

W czasie okupacji posługiwała się pseudonimem "Pączek".  

CZYTAJ WIĘCEJ: Wanda Traczyk-Stawska na Placu Zamkowym: Milcz chamie skończony

Wanda Traczyk-Stawska walczyła w powstaniu warszawskim, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Była strzelcem i łączniczką Oddziałów Osłonowych Wojskowych Zakładów Wydawniczych (WZW) - Biura Informacji i Propagandy - Komendy Głównej Armii Krajowej. Walczyła równieeż m.in. w obronie elektrowni na Powiślu. 6 września została ciężko ranna w walkach toczących się na ulicy Smolnej, w śródmieściu stolicy.

Po kapitulacji powstania Wanda Traczyk-Stawska trafiła do niemieckiej niewoli. 

Reklama

Wanda Traczyk-Stawska w spocie Rafała Trzaskowskiego

Wanda Traczyk-Stawska do Polski wróciła w 1947 roku. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka. 

ZOBACZ: Robert Bąkiewicz: Pani Traczyk-Stawska może nie do końca rozumie rzeczywistość

Obecnie pełni funkcję przewodniczącej Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W ostatnich latach wielokrotnie angażowała się w działalność społeczną, nie stroniła też od polityki. Wanda Traczyk-Stawska w 2018 roku poparła protest osób niepełnosprawnych w Sejmie. Dwa lata później wystąpiła w spocie kampanijnym Rafała Trzaskowskiego, który walczył o fotel prezydenta Polski. Jesienią 2020 roku wsparła protesty po wyroku TK ws. przepisów aborcyjnych w Polsce. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje