Reklama

Waldemar Pawlak szefem Rady Naczelnej PSL

Waldemar Pawlak zwyciężył w sobotnich wyborach szefa Rady Naczelnej PSL. Pokonał m.in. wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego, który miał rekomendację mazowieckich ludowców, a w drugiej turze okazał się lepszy od Dariusza Klimczaka.

Obecnie na czele Rady Naczelnej PSL stoi Jarosław Kalinowski. Poza nim o sprawowanie funkcji walczyli wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, szef regionu wielkopolskiego Andrzej Grzyb, wiceprezes PSL Dariusz Klimczak oraz Waldemar Pawlak, były premier i szef partii. 

Do drugiej tury głosowania weszło dwóch ostatnich kandydatów. Powiadomił o tym polityk PSL Przemysław Grabowski na Twitterze.

Grabowski uściślił, że w pierwszej turze Pawlak otrzymał 255 głosów, Klimczak - 235, Zgorzelski - 226, a Grzyba poparły 92 osoby. W "dogrywce" Pawlak zebrał 408 głosów.

Reklama

"Kiepski wynik" Kalinowskiego. Jarubas o powodach

Jarosław Kalinowski na ostatnim posiedzeniu zarządu mazowieckiego PSL nie uzyskał rekomendacji kolegów, chociaż rządził cztery kadencje. Od działaczy z zarządu dostał osiem głosów.

- Być może ten kiepski wynik wynika z tego, że miesiąc wcześniej na zjeździe organizacji mazowieckiej powiedział, że nie będzie kandydował. Być może zarząd uznał, że skoro raz składa się deklaracje, to nie można się z niej wycofywać - mówił Interii polityk Stronnictwa Adam Jarubas.

Waldemar Pawlak: Mazowiecka rekomendacja to tylko opinia wąskiego grona

Na funkcję szefa Rady Naczelnej zarząd mazowieckiego PSL rekomendował wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego. Jednak Waldemar Pawlak nie zamierzał składać broni. 

- Rekomendacja zarządu mazowieckiego PSL to tylko opinia wąskiego grona (...). Nie jest wiążąca dla delegatów z województwa mazowieckiego, a tym bardziej dla delegatów z innych województw - mówił Interii.

Rada Naczelna to rodzaj rady nadzorczej stronnictwa. Może on w każdej chwili odwołać prezesa.

Na sobotnim zjeździe PSL-u w Warszawie stanowisko przewodniczącego ugrupowania obronił Władysław Kosiniak-Kamysz. Otrzymał 784 głosy, a jego konkurent Stefan Krajewski - 87.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy