Reklama

Reklama

Waldemar Kraska o zakażeniach koronawirusem. Nowe dane z 19 października

- Nie mam dobrych informacji. Mamy prawie 4 tysiące nowych infekcji koronawirusem. Dokładnie jest to 3931 nowych zakażonych COVID-19 - powiedział w Polskim Radiu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - To jest wzrost względem poprzedniego wtorku o prawie 85 procent. To najwyższa jak dotąd liczba zakażeń w czwartej fali. - Zmarły 64 osoby - poinformował polityk. Zgonów jest najwięcej od czerwca. - Te liczby powinny przemawiać do osób, które się wahają, by udały się do punktów szczepień i się zaszczepiły - dodał Kraska.

- Nie mam dobrych informacji. Jest prawie 4 tysiące nowych przypadków koronawirusa. Dokładnie to 3931 nowych osób zakażonych COVID-19. To jest wzrost o prawie 85 procent względem poprzedniego wtorku - powiedział w "Sygnałach Dnia" w Radiowej Jedynce wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

To więcej niż dotychczasowa rekordowa liczba nowych przypadków w czwartej fali koronawirusa odnotowana 16 października. Resort zdrowia poinformował wtedy o 3236 nowych zakażeniach.

Dane na 19 października. Nie żyje 64 chorych na COVID-19

Wiceszef resortu ujawnił, że na COVID-19 zmarły 64 osoby. To najwięcej zgonów od 11 czerwca, kiedy to zmarło 68 osób, z czego 19 osób miało COVID-19, a przyczyną śmierci 49 pacjentów były choroby współistniejące.

- Te liczby są tak przemawiające do wyobraźni, a przynajmniej tak powinny przemawiać, że te osoby, które wahają się przed szczepieniem, powinny się udać do punktu szczepień i się zaszczepić - powiedział polityk.

Reklama

Kraska poinformował, że w ciągu minionej doby do szpitali przyjętych zostało 328 osób kolejnych osób wymagających pomocy, a zajęte są 3592 łóżka. - Tych pacjentów nie tylko przybywa, ale przybywa tych, którzy muszą być hospitalizowani, co mnie jako lekarza niepokoi - mówił Waldemar Kraska. - Ten trend wzrastający utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie - dodał.

Jak dodał z pomocy respiratorów na stanowiskach intensywnej terapii korzysta obecnie 318 osób, a w ciągu doby takich chorych przybyło 22.

Decyzja ws. trzeciej dawki szczepionki

Z kolei w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w tym tygodniu Rada Medyczna przy premierze podejmie decyzję o dopuszczeniu możliwości przyjęcia przypominającej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla osób powyżej 18. roku życia. Jak stwierdził to "kwestia dwóch, trzech dni".

Na początku października Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała, by trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer lub Moderna podawać osobom o poważnie osłabionym systemie odpornościowym co najmniej 28 dni po przyjęciu drugiej dawki. Przypomniała też, że podawanie dodatkowej dawki szczepionki BioNTech/Pfizer przeciw Covid-19 jest bezpieczne i skuteczne. Zastrzegła jednocześnie, że decyzja o ewentualnym podawaniu dawki przypominającej należy do krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Nowe przypadki koronawirusa. Waldemar Kraska podał dane na 18 października

W niedzielę na stronach rządowych podano, że dodatkową dawkę uzupełniającą przyjęło w Polsce 157 tys. 310 osób, a przypominającą - 465 tys. 856 osób.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje