Reklama

Reklama

Wakacje kredytowe. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. wsparcia kredytobiorców. Chodzi o możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych. Pozwoli to na zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego przez 8 miesięcy. - To oddech dla tych, którzy posiadają kredyty hipoteczne - powiedział prezydent. Polityk zaapelował także do instytucji nadzorujących banki.

- Bardzo ważny moment. To nie była łatwa ustawa - stwierdził Andrzej Duda. - Ustawa niełatwa dlatego, że w trudnych czasach trzeba było podjąć zdecydowane decyzje dotyczące rynku finansowego, banków i codziennego funkcjonowanie naszych gospodarstw domowych - dodał.

Od sierpnia kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w złotych na własny cel mieszkaniowy, będą mogli skorzystać z tzw. wakacji kredytowych.  

- Ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym miesiącu - podkreślił prezydent. - Chcę bardzo mocno zaapelować do instytucji nadzorujących rynek finansowy, rynek bankowy, m.in. do Rzecznika Finansowego o to, żeby zwracać uwagę na to, w jaki sposób, przede wszystkim przez banki, jest ta ustawa realizowana" - zaznaczył Duda. 

Reklama

Według Andrzeja Dudy ważne jest, by możliwość skorzystania z wakacji kredytowych była zagwarantowana każdemu kredytobiorcy "także przez pewne systemowe działania instytucji finansowych, banków". - Tego oczekuję, że dla konsumentów, dla kredytobiorców ten element będzie dopilnowany - wskazał.

Podpisana przez prezydenta ustawa z dnia 7 lipca br. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom daje osobom spłacającym kredyt na mieszkanie możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych, a także zwiększa o 1,4 mld zł środki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Ponadto wydłuża z 31 lipca do 31 października działanie tarcz antyinflacyjnych

Zawieszenie spłaty kredytu na 8 miesięcy

Wakacje kredytowe pozwolą na zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu. 

Wakacje kredytowe będą przysługiwać kredytobiorcy w stosunku do tylko jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Będzie można z nich skorzystać niezależnie od daty udzielenia kredytu hipotecznego. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu będzie można złożyć w formie papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej

Ustawa zakłada też wzrost środków przeznaczonych na dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Banki mają do końca roku wpłacić na fundusz dodatkowo 1,4 mld zł. Złożenie wniosku o wsparcie z funduszu będzie możliwe także online. 

Tarcze antyinflacyjne przedłużone

W przepisach zawarto też zapisy wydłużające działanie tarcz antyinflacyjnych z 31 lipca do 31 października br. W ramach tych tarcz stosowana jest niższa stawka VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc., a stawka VAT na gaz wynosi 0 proc.

Zobacz też: Cena węgla. Andrzej Duda podpisał ustawę

Do 0 proc. jest obniżony VAT na podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.  

Przedłużono także obowiązywanie obniżki akcyzy na prąd, zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży paliw. Niższa akcyza obowiązuje także na lekki olej opałowy. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy