Reklama

Reklama

Wakacje kredytowe. Jest decyzja Andrzeja Dudy

Kancelaria Prezydenta przekazała w środę przed południem, że ustawa o wakacjach kredytowych zostanie podpisana w czwartek w Belwederze. - Parlament praktycznie jednomyślnie uchwalił ustawę, więc trudno, by prezydent sprzeciwiał się tej woli - stwierdził prezydencki minister Andrzej Dera.

Andrzej Dera podkreślił, że parlament, czyli polskie siły polityczne "praktycznie jednomyślnie" uchwaliły tę ustawę. - A więc trudno, żeby pan prezydent sprzeciwiał się woli całej klasy politycznej, czyli - krótko mówiąc - całego narodu- powiedział w programie 1 Polskiego Radia.

Dera dodał, że jest oczekiwanie, że założenia ustawy dotyczące wakacji kredytowych, będą jednym z instrumentów, który ma pomóc najbardziej obciążonym zmianami związanymi z inflacją. 

Uroczyste podpisanie ustawy w Belwederze

Tuż przed południem Kancelaria Prezydenta przekazała, że uroczystość podpisania "Ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom" odbędzie się w czwartek o godz. 11:30 w Belwederze.

Reklama

Sejm w miniony czwartek poparł większość poprawek Senatu do ustawy dotyczącej tzw. wakacji kredytowych i zwiększenia o 1,4 mld zł środków na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Następnie ustawa trafiła do prezydenta. Zgodnie z nią kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w złotych polskich na własny cel mieszkaniowy, będą mogli od sierpnia korzystać z tzw. wakacji kredytowych.

Zgodnie z informacjami przekazanymi w ubiegłym tygodniu przez Ministerstwo Finansów w komunikacie, osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w złotych na własny cel mieszkaniowy, będą mogły skorzystać z wakacji kredytowych już od sierpnia.

Osiem miesięcy wakacji kredytowych

Osoby uprawnione na mocy ustawy będą mogły wnioskować o cztery miesiące tzw. wakacji kredytowych w tym roku (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023). Zgodnie z jedną z przyjętych senackich poprawek tzw. wakacje kredytowe mają dotyczyć umów o kredyt hipoteczny zawartych także przed rokiem 2017 r.

Ministerstwo Finansów zaznaczyło w niedawnym komunikacie, że z tzw. wakacji kredytowych skorzystać będzie można niezależnie od daty udzielenia kredytu hipotecznego, a dotyczą one zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

Poza przepisami dotyczącymi wakacji kredytowych, w ustawie zostały zawarte także rozwiązania mające na celu wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z którego udzielana jest pomoc kredytobiorcom w kłopotach. Zgodnie z ustawą banki mają do końca roku wpłacić na ten fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy