Reklama

W weekend temperatury spadną. Strażacy ostrzegają: To większe ryzyko zatrucia czadem

Zapowiadane na najbliższy weekend jeszcze większe ochłodzenie to również większe ryzyko zatrucia tlenkiem węgla - zaznacza rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Krzysztof Batorski. Apeluje on o korzystanie ze sprawdzonych i sprawnych urządzeń grzewczych.

Od 1 października, czyli od początku obecnego sezonu grzewczego, strażacy wyjeżdżali do 1352 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla. W wyniku zatrucia czadem niemal 600 osób wymagało hospitalizacji, a 27 osób zmarło, z czego cztery ofiary śmiertelne odnotowano w tym roku.

Wyjątkowo niebezpieczne

Jak zaznaczył mł. bryg. Krzysztof Batorski z Państwowej Straży Pożarnej, zapowiadane przez synoptyków na najbliższy weekend duże ochłodzenie to również większe ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, bo wiele osób będzie dogrzewało swoje domy i mieszkania różnego rodzaju urządzeniami, a te, jak wskazuje PSP, nie zawsze są sprawne.

Reklama

- Wiele osób próbuje dogrzewać swoje domy i mieszkania. Apelujemy o korzystanie ze sprawdzonych i sprawnych urządzeń grzewczych. Pamiętajmy, że urządzenia, w których przebiega proces spalania, a więc piece, kotły czy gazowe podgrzewacze, wymagają sprawnej wentylacji - mówi Batorski.

Strażak podkreśla, że w przypadku urządzeń zasilanych paliwem stałym, np. brykietem czy węglem powinien, co najmniej cztery razy w roku, zostać wykonany przegląd przewodów spalinowych i wentylacyjnych w kominie. Taki przegląd powinien być wykonany przez uprawnionego kominiarza.

- Tlenek węgla jest gazem śmiertelnie niebezpiecznym - przypomina Batorski i zaznacza, że urządzenia grzewcze z procesem spalania mogą być źródłem emisji tlenku węgla, którego nie mogą wykryć ludzkie zmysły.

Ważna kampania

- W związku z zagrożeniem zatrucia tlenkiem węgla prowadzimy kampanię pod nazwą "Czujka na straży twojego bezpieczeństwa", w której propagujemy bezpieczne zachowania, uczulamy na zagrożenia związane z czadem i zachęcamy do instalowania czujek tlenku węgla - mówi Batorski. Dodaje, że gdy pojawia się czad, czujka emituje głośny sygnał. Wtedy należy otworzyć okna i opuścić pomieszczenie. 

- To naprawdę ratuje życie - zaznacza.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy