Reklama

Reklama

W Warszawie zawyją syreny. Ćwiczenie z reakcji na katastrofy i porwania

Naruszenie strefy zakazu lotów, awaryjne sytuacje na pokładzie, w tym porwanie, katastrofy lotnicze i poszukiwanie poszkodowanych - to scenariusz tegorocznych ćwiczeń Renegade/Sarex, które potrwają do piątku. We wtorek w stolicy po godz. 11.30 zostaną włączone syreny alarmowe.

"Renegade/Sarex - ćwiczenie rozgrywane w ramach wojskowego ćwiczenia Anakonda - składa się z kilku epizodów. Złożą się na nie ćwiczenie taktyczno-specjalne z elementami reagowania na zagrożenie z powietrza i - w ramach części Sarex - działania poszukiwawczo-ratownicze" - powiedział PAP ppłk Piotr Walatek, rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, które pełni rolę centrum zarządzania kryzysowego MON.

System ostrzegania ludności o zagrożeniu z powietrza

W ramach Renegade zostanie uruchomiony system ostrzegania ludności o zagrożeniu z powietrza.

Jeden z epizodów zakłada, że pilot samolotu zgłasza niebezpieczeństwo na pokładzie, zostaje uruchamiana procedura reagowania na taki incydent. "Podrywana jest para dyżurna (samolotów przechwytujących - PAP), która zależnie od rozwoju sytuacji, np. tego, czy z samolotem uda się nawiązać łączność, może sprowadzić samolot na lotnisko interwencyjne lub zastosować inne środki z użyciem broni włącznie" - powiedział ppłk Walatek.

Reklama

Na trasie przelotu maszyny, która ma lądować w Modlinie, będzie uruchamiany system alarmowania i ostrzegania o zagrożeniach z powietrza; zabrzmią syreny alarmowe. Choć epizod ma być rozgrywany w godzinach nocnych, sprawdzenie sygnałów dźwiękowych odbędzie się w dzień, by nie niepokoić mieszkańców.

Na południu Polski zostanie przećwiczone działanie w razie naruszenie rejonu ograniczenia lotów przecz cywilny samolot, reagować będzie para śmigłowców; we Wrocławiu rozegra się epizod odbicia zakładników z porwanego samolotu, który wyląduje na tamtejszym lotnisku.

Część poszukiwawczo-ratownicza

Sarex - część poszukiwawczo-ratownicza - zakłada m.in. katastrofę lotniczą na Wołowej Górze w okolicach Kowar (woj. dolnośląskie). W tym epizodzie wezmą udział pozoranci grający role poszkodowanych w kolizji samolotu z ziemią. Działanie w takie sytuacji przećwiczą straż pożarna, policja, wojsko, GOPR, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i wojskowe służby poszukiwawczo-ratownicze ASAR.

W okolicach mazowieckiego Wyszogrodu służby przećwiczą działania poszukiwawcze i akcję ratowania czterech poszkodowanych osób, które do szpitala w Sochaczewie przetransportuje LPR.

Ćwiczenia obejmują także epizody na morzu i na brzegu. W środę dojdzie do pozorowanej sytuacji awaryjnej nad Bałtykiem po katastrofie samolotu na wybrzeżu.

Jak poinformował warszawski ratusz, w związku z ćwiczeniami we wtorek od 11.30 do 13.00 jest planowane uruchomienie syren alarmowych i nadanie treningowego sygnału ogłoszenia alarmu, dotyczącego zagrożenia z powietrza. W Warszawie zostanie nadany trzyminutowy modulowany sygnał akustyczny. Odwołanie alarmu nastąpi poprzez nadanie sygnału ciągłego, trwającego 3 minuty.

Czerwcowe manewry to pierwsza tegoroczna edycja cyklicznych ćwiczeń Renegade; druga odbywa się jesienią.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy