Reklama

Reklama

W Warszawie pokazano film o zbrodni w Jedwabnem

​"Jedwabne-Świadkowie-Świadectwa-Fakty" - taki tytuł nosi film o hitlerowskiej zbrodni na Polakach żydowskiego pochodzenia, dokonanej w Jedwabnem. Produkcję Elżbiety i Wacława Kujbidów pokazano w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie.

Dokument jest analizą wydarzeń historycznych, towarzyszących spaleniu Żydów w stodole w Jedwabnem 10 lipca 1941 roku. Podczas pokazu twórcy zaznaczali, że ich celem było podkreślenie, że tej zbrodni dokonali Niemcy, a nie Polacy. Produkcja jest odpowiedzią na publikacje Jana Tomasza Grossa, głoszące, że Jedwabne jest dziełem Polaków.

W filmie występuje dwoje żyjących świadków wydarzeń: Hieronima Wilczewska i Stanisław Boczkowski. Hieronima Wilczewska mówi w filmie, że widziała żyjących ludzi wśród spalonych ciał na miejscu zbrodni. Opowiada, że żołnierz w niemieckim mundurze zwracał się do niej po rosyjsku. Autorzy nawiązują także do publikacji, w których Żydzi opisują wydarzenia okupacji niemieckiej i radzieckiej w Polsce.

Reklama

"Polacy nie uczestniczyli w zbrodni. Nawet to jest kłamstwem"


- Polacy nie uczestniczyli w zbrodni. Nawet to jest kłamstwem. Polacy zostali zmuszeni do pokazywania, gdzie mieszkają ich sąsiedzi żydowskiego pochodzenia pod groźbą śmierci i do pilnowania tych biednych ludzi, zarówno na rynku jak i w czasie pochodu na miejsce kaźni - mówił Wacław Kujbida.

W filmie opowiedziane są również okoliczności mordowania Żydów przez hitlerowców w innych miejscach na terenach dawnego województwa białostockiego, między innymi w Lesie Łopuchowskim koło Tykocina, Wąsoszu i Radziłowie. Przedstawiono skalę mordów na obywatelach żydowskiego pochodzenia, dokonanych przez Niemców w zniewolonej Polsce.

Autorzy na stałe mieszkają w Kanadzie i są twórcami internetowej telewizji TV Niezależna Polonia. Chcą, żeby ich dokument "Jedwabne-Świadkowie-Świadectwa-Fakty" ukazał się w polskiej telewizji. Chcieliby stworzyć także jego angielskojęzyczną wersję.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy