Reklama

Reklama

W ubiegłym roku Polacy wydali na alkohol 40 miliardów złotych

40 miliardów złotych - tyle Polacy wydali na alkohol w ubiegłym roku - mówi bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Jego zdaniem, każdego dnia z tego powodu umiera średnio 57 osób.

Tygodniowo daje to 399 osób, a rocznie ponad 20 tys. ofiar - twierdzi biskup.

W najbliższą niedzielę 14 lutego rozpoczyna się w Kościele katolickim w Polsce 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Będzie on przeżywany pod hasłem "Trzeźwością pokonywać kryzys".

- Wierni poprzez modlitwę i pokutę będą wypraszać łaskę pogłębiania trzeźwości. Ma on również pomóc w szerzeniu wiedzy na temat problemu walki z alkoholizmem i kształtowaniu cnoty wstrzemięźliwości - powiedział bp Bronakowski, podkreślając, że "troska o trzeźwość to nasz obowiązek religijny i patriotyczny".

Reklama

Zaznaczył, że "nadmierna akceptacja alkoholu, proalkoholowa mentalność, która wytworzyła się w naszej ojczyźnie, to jedna z najpoważniejszych narodowych wad, z którymi musimy się odważnie mierzyć i walczyć. - Tam, gdzie brakuje trzeźwości, tam pojawiają się w nadmiarze problemy, mnożą się dramaty całych rodzin, wspólnot, ale także i całych środowisk - wyjaśnił duchowny. Podkreślił, że "trzeźwość jest tamą, która chroni życie indywidualne, rodzinne, ale także społeczne przed wielką powodzią cierpienia".

Bp Bronakowski wskazał, że "nie będzie trzeźwej Polski bez współpracy rodziny, Kościoła, samorządu i państwa. Bez mówienia prawdy - nawet tej trudnej prawdy".

"Dramatyczny wzrost konsumpcji alkoholu w ostatnich latach"

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych poinformował, że "Polacy w 2020 roku wydali na alkohol 40 mld zł. - Można za to kupić ponad 100 tys. mieszkań średniej wartości - stwierdził. 

Zwrócił też uwagę, że spadek średniej długość życia Polaków w ostatnich latach jest owocem "dramatycznego wzrostu konsumpcji alkoholu". - W latach 2002-2017 rocznie spożycie czystego alkoholu zwiększyło się z 6,5 litra do ponad 10 litrów na mieszkańca. Nie jest liczony alkohol nielegalny - powiedział bp Bronakowski. Wspomniał, że rośnie także spożycie alkoholu wśród osób młodych.

Wskazał, że alkoholizm staje się "furtką dla innych uzależnień". - Troska o trzeźwość obejmuje wszystkie uzależnienia, które są zarówno źródłem kryzysu jak i jego konsekwencją, jeśli człowiek nie potrafi prawidłowo rozwiązywać trudnych sytuacji - powiedział biskup. Wśród konsekwencji wymienił - wypadki drogowe, przemoc domowa, choroby.

Nowa forma uzależnienia od alkoholu

Ks. dr Marek Dziewiecki z zespołu ds. apostolstwa trzeźwości zwrócił uwagę, że trwająca pandemia pogłębiła istniejące w społeczeństwie problemy, w tym zwłaszcza zwiększyła liczbę osób uzależnionych. - Tam gdzie są stresy, tam pojawią się też uzależnienia, a te, które już są, jeszcze się pogłębiają - powiedział.

Wyjaśnił, że "wszystkie sytuacje stresowe prowokują do ucieczki od życia, od bliskich i pojawia się podatność na wszelkie uzależnienia, a więc również narkomania, lekomania, hazard, uzależnienia seksualne, od komputerów, Internetu, gier komputerowych, pracy, zakupów, związane z zaburzeniami pokarmowymi" - wymieniał ks. Dziewiecki.

Wskazał, że tym, co pomaga wyjść z uzależnień oraz działa profilaktycznie jest modlitwa oraz "codzienna radość z życia". Wyjaśnił, że modlitwa uświadamia człowiekowi jego autentyczną sytuację oraz mobilizuje do korzystania z pomocy Boga. W ocenie duchownego ważna jest również troska o więzi rodzinne. - Zatroszczcie się o miłość małżeńską i rodzicielską - zaapelował ks. Dziewiecki.

Zwrócił uwagę, pojawia się w Polsce nowa forma uzależnienia od alkoholu. - Nowe badania pokazują, że codziennie o poranku 2-3 mln ludzi sięga po alkohol - po tzw. małpkę - powiedział duchowny.

Społeczeństwie bardzo mocno spolaryzowane

Ks. Dziewiecki wspomniał, że polskie społeczeństwie jest bardzo mocno spolaryzowane, jeśli chodzi o spożywanie alkoholu. - Dane pokazują, że 16 proc. Polaków wypija połowę całej dawki alkoholu, jaka jest pożywana w Polsce. (...) Z jednej strony są abstynenci, albo ludzie bardzo rzadko sięgający po alkohol, z drugiej ok. 16-18 proc., która się codziennie upija - zauważył ks. Dziewiecki.

Pytany o środki, które płyną do budżetu państwa z akcyzy, bp Bronakowski zwrócił uwagę, że na 1 euro, które wpływa z tego do budżetu państwa, na rozwiązywanie problemów alkoholowych wypływa 3 euro.

54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu w Kościele katolickim w Polsce zakończy się 20 lutego. Do parafii został przekazany "Apostoł Trzeźwości 2021" oraz plakaty, które są konkretną pomocą duszpasterską w przeżyciu tego czasu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy