Reklama

W tym roku spadła liczba zachorowań na odrę, wzrosła na krztusiec

​W styczniu i lutym odnotowano 418 przypadków krztuśca w Polsce, rok temu było ich blisko połowę mniej. Mniej jest natomiast zachorowań na odrę.

W styczniu i lutym zanotowano w Polsce trzynaście przypadków odry, podczas gdy rok wcześniej było ich w tym czasie 442 - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

W całym 2019 r. zanotowano w Polsce 1492 przypadki odry, a w 2018 r. - 359.

Odra jest zakaźną chorobą wirusową. Szerzy się drogą powietrzno-kropelkową. Osoba, która wcześniej na nią nie chorowała i nie była szczepiona przeciw niej, jest podatna na zakażenie i - jak wskazują eksperci - w razie styczności z osobą chorą zakazi się z prawdopodobieństwem wynoszącym około 98 proc.

Reklama

Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa.

Dość częste są powikłania po odrze. Lżejsze to na przykład zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze, m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Szczepienie jest jedynym znanym sposobem ochrony przed tą chorobą.

Wzrost zachorowań na krztusiec

W styczniu i lutym br. zarejestrowano w Polsce 418 przypadków krztuśca, w tym samym czasie w 2019 r. było ich 234 - wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, to ostra, zaraźliwa choroba zakaźna dróg oddechowych, powodowana przez bakterię Bordetella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.

W pierwszych tygodniach objawy krztuśca nie różnią się od innych infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła. Następnie pojawiają się typowe i przedłużające się napady uciążliwego długotrwałego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem, wymiotami lub bezdechem. Kaszel o różnym nasileniu może utrzymywać się wiele tygodni.

Obowiązkowe szczepienia

Krztusiec u niemowląt i noworodków wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, takich jak zapalenie płuc, bezdech, drgawki, encefalopatia. Powikłania u nastolatków i dorosłych to m.in. nietrzymanie moczu, złamania żeber czy zapalenie płuc.

W Polsce obowiązkowe szczepienia przeciwko krztuścowi u niemowląt i małych dzieci wprowadzono w latach 60. XX wieku. Ich wynikiem był 100-krotny spadek zapadalności na chorobę. Szczepionka przeciw krztuścowi podawana jest w jednym wstrzyknięciu jako szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (tzw. DTP - tetanus-diphtheria-acellular pertussis).

Eksperci podnoszą, że krztusiec błędnie traktowany bywa jako choroba wieku dziecięcego i zbyt rzadko rozpoznawany jest u dorosłych. Wskazują, że zakażenie krztuścem to jedna z najczęstszych przyczyn długotrwale utrzymującego się kaszlu.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy