Reklama

W studniach może zabraknąć wody. Szóste ostrzeżenie hydrologów

W studniach może zabraknąć wody wskutek niżówki, czyli obniżenia lustra wód podziemnych. Państwowa służba hydrogeologiczna wydała w środę stosowne ostrzeżenie dla większości województw. Ekspert PIG Agnieszka Kowalczyk zaznaczyła, że "w najbliższych tygodniach nie przewiduje się trudności w pobieraniu wody z głębszych poziomów wodonośnych".

Eksperci z Państwowego Instytutu Geologicznego ostrzegają, że "niskie stany położenia zwierciadła wód podziemnych mogą lokalnie powodować występowanie niedoborów wody w indywidualnych płytkich ujęciach gospodarskich oraz w ujęciach komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny". To już szóste takie ostrzeżenie wydane w tym roku.

Ekspert PIG Agnieszka Kowalczyk tłumaczy, że niżówka hydrogeologiczna wynika przede wszystkim z deficytu opadów atmosferycznych na danym obszarze.

- Wody podziemne reagują na deficyty w tym zakresie z pewnym opóźnieniem w porównaniu z rzekami. Dlatego na aktualną sytuację wpływa de facto wielkość opadów z dłuższego przedziału czasu. Wody podziemne nie reagują tak gwałtownie jak wody powierzchniowe, ani w przypadku obniżenia, ani w przypadku odbudowy zwierciadła wody. Aktualizując informacje w obecnym ostrzeżeniu w dużej mierze utrzymujemy w mocy stan zagrożenia z poprzedniego miesiąca - tłumaczy.

Reklama

Ostrzeżenia dla dziewięciu województw

Kowalczyk dodaje, że w najbliższych tygodniach nie przewiduje się trudności w pobieraniu wody z głębszych poziomów wodonośnych, w tym eksploatowanych przez ujęcia komunalne bądź przemysłowe.

Państwowa służba hydrogeologiczna wydała ostrzeżenie dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego oraz warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.

- Odwołano natomiast stan zagrożenia dla obszarów w obrębie województwa podlaskiego - mówi Kowalczyk. 

Podkreśla, że niżówka występuje najczęściej we wrześniu i październiku, uwzględniając sezonowość zjawiska jest duża nadzieja, że w najbliższych tygodniach sytuacja będzie się poprawiać. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ostrzeżenia | poziom wody | Hydrologia

Reklama

Reklama

Reklama