Reklama

Reklama

W poniedziałek spójrzcie w niebo - zobaczycie Superksiężyc

W poniedziałek 14 listopada czeka nas największa od połowy XX wieku pełnia księżyca. Znajdzie się on w perygeum, czyli najbliżej z możliwych odległości Ziemi. To spektakularne widowisko ostatni raz mogliśmy obserwować w 1948 roku.

Superksiężyc pojawia się w chwili, gdy pełnia Księżyca łączy się z obecnością naturalnego satelity w perygeum, czyli w punkcie orbity najbliższym względem Ziemi.

Kolejny raz podobne zjawisko będziemy mogli zaobserwować dopiero w 2034 roku.

Orbita Księżyca wokół Ziemi ma eliptyczny kształt, co sprawia, że w różnych miejscach względem naszej planety dzieli ją mniejsza lub większa odległość. Dzięki temu powstały dwa pojęcia: apogeum i perygeum. Apogeum oznacza punkt najbardziej oddalony od Ziemi, a perygeum przeciwnie - najbliższy naszej planecie.

Reklama

Naukowcy z NASA obliczyli, że w poniedziałek Księżyc może być nawet o 14 proc. bliżej Ziemi niż w apogeum. Będzie dodatkowo jaśniejszy, aż o 30 proc.

Badacze zajmują się Księżycem od dziesięcioleci. Obszerna wiedza na jego temat pozwala także zrozumieć, co dzieje się z innymi planetami i obiektami Układu Słonecznego.

(łł)
Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy