Reklama

W Polsce powstają trzy nowe wyspy. Szukają dla nich nazwy

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej szuka nazw dla trzech nowych wysp, które powstają na Mierzei Wiślanej i Zalewie Szczecińskim. Resort ogłosił w piątek (7 sierpnia) konkurs na ich nazwy.

Jedna nowa wyspa powstaje przy okazji przekopu przez Mierzeję Wiślaną, zaś dwie kolejne powstają na Zalewie Szczecińskim, gdzie pogłębiany jest tor wodny Świnoujście - Szczecin.

"Powstają trzy duże obszary zupełnie nowe dla naszego kraju, a więc sztuczne wyspy, które przy okazji pogłębiania i odkładania refulatu tworzą nowe terytorium Polski" - powiedział w Warszawie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że na Mierzei Wiślanej to jest ok. 200 hektarów, a na Zalewie Szczecińskim - ok. 400 hektarów, czyli łącznie blisko 600 hektarów.

Reklama

"Tworzymy nowe terytorium Polski. Przy okazji chcieliśmy ogłosić konkurs na nazwy tych wysp" - powiedział Gróbarczyk. Jak dodał, "osoby, które wygrają ten konkurs, wpiszą się w historię Polski jako właśnie ci, którzy nadali nazwy tym wyspom".

Gdzie dokładnie znajdziemy wyspy?

Jedna ze sztucznych wysp powstaje na Zalewie Wiślanym, na wysokości miejscowości Przebrno, 2,5 kilometra od brzegu.

Przekop Mierzei Wiślanej ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 m oraz do 20 m szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r.

Nowe wyspy na Zalewie Szczecińskim zlokalizowane będą na wysokości 22 i 28 km toru, licząc od Świnoujścia, kilka kilometrów na północny wschód od jego krawędzi. Mają obecnie oznaczenia W22 i W28.

Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin obejmuje pogłębienie toru wodnego do 12,5 m na odcinku ok. 62 km, z równoczesnym jego poszerzeniem do 100 m, oraz m.in. przebudowę skarp brzegowych, pogłębienie i poszerzenie obrotnic dla statków.

Dzięki pogłębieniu toru wodnego do 12,5 m, maksymalne dopuszczalne zanurzenie statków zawijających do Szczecina zwiększy się do ok. 11 m. Oznacza to, że będą mogły wpływać dwa razy większe jednostki niż obecnie.

Będzie ogólnopolskie głosowanie

Dla każdej z nowych wysp każda osoba może zaproponować jedną nazwę. Swoje propozycje należy wysłać na adres konkurs@mgm.gov.pl do 31 sierpnia br. Najciekawsze i najczęściej powtarzające się propozycje komisja konkursowa wybierze do dalszego etapu, którym będzie ogólnopolskie głosowanie internetowe. Odbędzie się ono we wrześniu.

Zwycięskie nazwy zostaną oficjalnie nadane wyspom przez władze RP. Autorzy nazw, które wygrają w głosowaniu, otrzymają pamiątkowe grawertony z informacją o autorstwie nazw dla trzech nowych wysp na terytorium Rzeczypospolitej.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy