Reklama

Reklama

W piątek pogrzeb Oleksego. Rodzina wydała oświadczenie

B. premier Józef Oleksy zostanie pochowany w piątek na Wojskowych Powązkach; wcześniej w Katedrze Polowej WP odprawiona będzie msza pogrzebowa. Podczas mszy głos mają zabrać premier Ewa Kopacz i marszałek Sejmu Radosław Sikorski; na pogrzebie - b. prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Były premier Józef Oleksy zmarł w ubiegły piątek po długiej chorobie.

Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w piątek w południe w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej. Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie zmarłego na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Pożegnanie w Domu Pogrzebowym na cmentarzu odbędzie się ok. godz. 13.40. Pogrzeb rozpocznie się ok. godz. 14.

W uroczystościach planowany jest udział prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W pogrzebie wezmą udział m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk oraz premier Ewa Kopacz. Oleksego pożegnają też m.in. marszałek Sejmu Radosław Sikorski i były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Reklama

Jak poinformowała rzeczniczka marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego Małgorzata Ławrowska, podczas mszy w katedrze głos zabiorą premier Kopacz oraz marszałek Sikorski. - Na pogrzebie - zgodnie z życzeniem rodziny - głos zabierze jako przyjaciel zmarłego pan prezydent Kwaśniewski - powiedziała.

Rodzina Józefa Oleksego wydała oświadczenie

Oleksy w ostatnim wywiadzie prasowym, jakiego udzielił "Rzeczpospolitej", mówił, że sam nagra przemówienie na własny pogrzeb. Politycy, z którymi rozmawiała PAP, nic jednak nie wiedzą o takiej taśmie; również w programie uroczystości pogrzebowych nie ma mowy o nagraniu.

W przesłanym PAP w czwartek wieczorem oświadczeniu rodzina Józefa Oleksego zwróciła się z prośbą do mediów i środowisk politycznych o to, by "w tych trudnych dla nich dniach nie rozpoczynać publicznej dyskusji wokół ceremonii".

"Józef Oleksy był dla naszej rodziny ukochanym ojcem i mężem. Był jednak także człowiekiem pełniącym w Polsce na przestrzeni lat wiele ważnych funkcji państwowych, m.in. marszałka Sejmu i premiera RP. Dlatego nasza rodzina świadomie podjęła decyzję o nadaniu rangi państwowej uroczystości pogrzebowej, zaszczytem dla nas będzie wygłoszenie mów pożegnalnych przez najwyższych przedstawicieli władz RP" - czytamy w oświadczeniu.

Józef Oleksy - były premier, były marszałek Sejmu i były szef SLD - od kilku lat chorował na nowotwór. W czerwcu skończyłby 69 lat.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne