Reklama

Reklama

​W Kapitule Orderu Orła Białego został tylko prezydent Duda

Ze zwyczajowego składu Kapituły Orderu Orła Białego został tylko prezydent Andrzej Duda - czytamy na stronie prezydent.pl. Jak informuje internetowe wydanie "Gazety Wyborczej", dwóch członków Kapituły zrezygnowało ze stanowiska ze względu na decyzję prezydenta o ułaskawieniu byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego.

Kapituła Orderu Orła Białego

W skład Kapituły Orderu Orła Białego wchodzi Wielki Mistrz Orderu i pięciu członków Kapituły. Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach prezydent RP, z tytułu wyboru na ten urząd, staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule. Kapituła wybiera ze swego grona Kanclerza Orderu i Sekretarza Kapituły.

Kapituła stoi na straży honoru Orderu Orła Białego, a jej członkowie powoływani są przez prezydenta RP na pięć lat spośród osób, które zostały odznaczone tym Orderem. Do głównych kompetencji Kapituły należy opiniowanie wniosków o nadanie lub pozbawienie Orderu oraz występowanie z inicjatywą nadania Orderu lub jego pozbawienia.

Reklama

Rezygnacja dwóch członków Kapituły

Na oficjalnej stronie prezydenta pojawiła się informacja o aktualnym składzie Kapituły, z której wynika, że jedynym jej członkiem jest Andrzej Duda. W chwili objęcia urzędu prezydenta przez Andrzeja Dudę, w Kapitule zasiadali Aleksander Hall, Jerzy Buzek, Krzysztof Penderecki i Henryk Samsonowicz.


Jak podaje internetowe wydanie "Gazety Wyborczej", rezygnacje z członkostwa w Kapitule złożyli Aleksander Hall i Henryk Samsonowicz. Powodem rezygnacji była decyzja prezydenta Dudy o ułaskawieniu byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL