Reklama

Reklama

W Gdańsku trwa konwencja krajowa PO

Będziemy musieli zlikwidować instytucje, które pod pozorem służenia szczytnym celom, służą interesowi jednej partii i stały się ośrodkami zatruwania życia publicznego, dlatego zapowiadam dzisiaj - zlikwidujemy IPN; zlikwidujemy też CBA - zapowiedział w niedzielę szef PO Grzegorz Schetyna.

"Badanie historii nie może służyć manipulowaniu faktami" - mówił Schetyna w trakcie konwencji PO w Gdańsku.

Zapowiedział również, że PO zamierza zlikwidować Centralne Biuro Antykorupcyjne. "Ściganie przestępców to zadanie dla policji i służb, a nie dla polityków. Nie będzie naszej zgody na to, żeby powoływać nadpolicję, która dla wywołania strachu i paraliżowania swoich politycznych przeciwników przez aktualnie rządzących, prowadzi działania operacyjne" - mówił.

Manipulacje przyczynami katastrofy smoleńskiej

"Jest jeszcze jeden fałszywy, fatalny, zatruwający nasze życie publiczne owoc i to jest działalność Antoniego Macierewicza i wszystko, co jest związane z katastrofą smoleńską. Wykorzystując tragiczną katastrofę smoleńską, w której przecież - jak wiecie - zginęło też wielu naszych przyjaciół, wykorzystuje się tę katastrofę do nikczemnych, politycznych gier, do zakłamywania rzeczywistości" - mówił szef Platformy.

Reklama

Zapowiedział, że PO powoła "zespół ds. zbadania przypadków manipulowania przyczynami katastrofy TU-154 z 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku, w celu osiągnięcia korzyści politycznej".

"To musimy wyjaśnić i zamknąć raz na zawsze" - podkreślił Schetyna. "Jeśli chcemy odbudować wspólnotę, nie możemy tolerować instytucji, które zostały stworzone, żeby dzielić" - przekonywał.

Trzy części konwencji

W konwencji, która odbywa się w centrum kongresowym Expo w Gdańsku, bierze udział około półtora tysiąca działaczy Platformy i zaproszonych gości. Gościem specjalnym zjazdu jest b. prezydent i b. lider Solidarności Lech Wałęsa.

Zaplanowana na 3 godziny konwencja Platformy składa się z trzech części. W pierwszej z nich głos zabierają szef Platformy Grzegorz Schetyna oraz liderzy sześciu bloków tematycznych: b. premier Ewa Kopacz, b. szef MON i b. wicepremier Tomasz Siemoniak, b. wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski, b. minister sprawiedliwości Borys Budka, europoseł Janusz Lewandowski oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Na drugą część konwencji złoży się sześć paneli dyskusyjnych zatytułowanych: "Wartości", "Lepsze życie", "Obywatel i solidarność społeczna", "Polska, Europa, Świat", "Sprawne państwo bliżej ludzi" oraz "Przyszłość".

Debata panelowa ma objąć takie zagadnienia jak: gospodarka i finanse, zdrowie, polityka senioralna i polityka społeczna, sprawy zagraniczne i Unia Europejska, edukacja, tożsamość i kultura, bezpieczeństwo i sprawy wewnętrzne, a także funkcjonowanie państwa i wymiar sprawiedliwości.

W trzeciej części konwencji Platforma ma przyjąć deklarację programową zatytułowaną "Polska obywatelska 2.0".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy