Reklama

Reklama

​Verhofstadt życzy powodzenia Petru w jednoczeniu opozycji

Szef Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy Guy Verhofstadt trzyma kciuki za zjednoczenie polskiej opozycji przeciwko PiS. W piątek przekazał życzenia w tej sprawie przewodniczącemu Nowoczesnej Ryszardowi Pertu.

"Powodzenia @RyszardPetru w twoim wysiłku na rzecz zjednoczenia opozycji przeciwko manipulacjom prawa wyborczego przez PiS" - napisał na swoim Twitterze Verhofstadt.

W czwartek rano liderzy Platformy i Nowoczesnej - Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru oświadczyli, że Rafał Trzaskowski jest wspólnym kandydatem obu ugrupowań na włodarzy Warszawy, a dotychczasowy kandydat Nowoczesnej Paweł Rabiej - kandydatem na jego zastępcę.

Nowoczesna od czerwca 2016 należy do Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE). Verhofstadt jest jednym z najgłośniejszych krytyków władz w Warszawie w Parlamencie Europejskim. W czwartek napisał na swoim Twitterze, że obecny polski rząd "cynicznie burzy demokratyczne instytucje w Polsce". Odesłał przy tym do tekstu Amnesty International przed piątkowymi głosowaniami, które - jak podkreślił - zagrażają niezależności sądownictwa.

Reklama

W środę późnym wieczorem Sejm przeprowadził pierwsze czytania zgłoszonych we wrześniu przez prezydenta - w miejsce zawetowanych w lipcu - projektów noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawy o Sądzie Najwyższym. Za odrzuceniem ich opowiedziały się m.in. PO i Nowoczesna; projekty krytykuje też PSL, dalszych prac nad projektami chcą PiS i Kukiz'15. Głosowanie ws. wniosków o odrzucenie projektów ma odbyć się w Sejmie w piątek. 

Reklama

Reklama

Reklama