Reklama

Reklama

Utonęło już 130 osób. Apel służb o rozwagę

Fala potężnych upałów nadciąga do Polski, dlatego służby apelują o rozwagę i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Statystyki są przerażające. Od początku lipca w Polsce utonęło 130 osób. Do śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej na niestrzeżonych kąpieliskach, w rzekach, jeziorach i stawach.

MSW przypomina i ostrzega, że poprzednia fala upałów zebrała śmiertelne żniwo. Podczas weekendu 4-5 lipca utonęło 37 osób, z czego aż 26 w niedzielę, 5 lipca. Był to najtragiczniejszy dzień tych wakacji pod względem liczby utonięć.
Przyczyny tragedii nad wodą to najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura, kąpiel w miejscach niestrzeżonych i po spożyciu alkoholu.

 

Meteorolodzy ostrzegają, że w tym tygodniu temperatura wyraźnie przekroczy 30 stopni, a może nawet zbliżyć się do 40. Wiele osób będzie szukało ochłody w wodzie, dlatego służby apelują, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych - tam, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.

Reklama

 

Z policyjnych statystyk z 2014 r. wynika, że do utonięć dochodzi najczęściej w rzekach (190 osób), jeziorach (145 osób), stawach (111 osób) oraz zalewach (51 osób). Najrzadziej zaś na strzeżonych kąpieliskach i na basenach.  Służby apelują również, aby wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu pamiętać o tym, że musimy stopniowo schładzać ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury - w ten sposób unikniemy szoku termicznego.   Z kolei dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych. Pamiętajmy, żeby miały założone nadmuchiwane rękawki, które pomogą im utrzymać się na wodzie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje