Reklama

Reklama

Ustawy o SN i KRS zgodne z konstytucją? "Nie mam wątpliwości"

Nie mam wątpliwości, że wbrew temu co mówi opozycja, projekty ustaw o SN i KRS są zgodne z konstytucją - ocenił w piątek rzecznik resortu sprawiedliwości Jan Kanthak.

W czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckim projektem o Sądzie Najwyższym. Przyjęła wszystkie poprawki PiS. W najbliższą środę Sejm ma dokonać II czytania tego projektu i przyjętego we wtorek projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kanthak pytany w telewizji Republika, o te projekty powiedział, że nie ma wątpliwości co do tego, że są zgodne z konstytucją. Na uwagę, że zdaniem opozycji propozycja wyboru członków do KRS jest niezgodna z konstytucją rzecznik resortu sprawiedliwości stwierdził, że nie widzi tam nic niekonstytucyjnego. 

Reklama

Na pytanie, o krytykę propozycji utworzenia Skargi Nadzwyczajnej Kanthak powiedział: "Przed rozpoczęciem programu dzisiejszego sięgnąłem do programu PiS z 2014 roku i tam jest jak byk napisane, że przewiduje się wprowadzenie tego typu środka".

Według niego PO jest znana z tego, że nie spełnia obietnic wyborczych. "My mamy zupełnie inne podejście i to widać od początku przejęcia przez Zjednoczoną Prawicę władzy, że PiS konsekwentnie realizuje krok po kroku swoje założenia wyborcze i to dotyczy również wymiaru sprawiedliwości" - podkreślił Kanthak.

Dodał, że w 2007 roku PO składała bardzo podobne propozycje jeśli chodzi o KRS i Izbę Dyscyplinarną.

Na pytanie, że pomysł wprowadzenia Izby Dyscyplinarnej krytykuje również I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf twierdząc, że jest to "bicz na sędziów", rzecznik MS odparł, że "to ma być bicz nie na sędziów, tylko na nieuczciwych przedstawicieli zawodów prawniczych".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy