Reklama

Reklama

Ustawa o IPN. Wpłynęły 22 zawiadomienia o możliwości złamania art. 55a

W związku z możliwością złamania art. 55a ustawy o IPN do śledczych wpłynęły 22 zawiadomienia. Jednak - jak pisze Grzegorz Osiecki na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" - śledczy z IPN nie chcą mówić o szczegółach, a na decyzje w sprawie wszczęcia postępowania trzeba będzie poczekać.

Wszystkie złożone do tej pory zawiadomienia o możliwości złamania art. 55a pochodzą od osób prywatnych. Nie ma wśród nich żadnego od instytucji.

Co dalej?

Decyzję, czy należy wszcząć postępowanie, podejmują prokuratorzy. Mają na to co najmniej miesiąc. Co więcej, jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", każda sprawa będzie wymagała opinii biegłych, co dodatkowo wydłuży proces.

Jak zaznacza rozmówca "DGP", w celu uniknięcia oskarżeń o stronniczość, o sporządzenie ekspertyz prawdopodobnie zostanie poproszonych kilku historyków z "różnych ośrodków myśli historycznej".

Reklama

Burza wokół ustawy o IPN

Przypomnijmy: odpowiedzialność karną za "przypisywanie Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie" nakłada art. 55a ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy 6 lutego. "Taka jest moja decyzja. Myślę, że jest to takie rozwiązanie, które z jednej strony zabezpiecza polskie interesy - naszej godności, prawdy historycznej, tego, abyśmy byli w sposób sprawiedliwy oceniani na świecie i aby nas nie pomawiano, jako państwa i jako narodu, ale z drugiej strony także uwzględniające wrażliwość osób, dla których kwestia pamięci historycznej, pamięci o Holokauście jest niezwykle ważna, a przede wszystkich tych, którzy ocaleli i którzy powinni światu, póki mogą, mówić o tym, jak pamiętają tamte czasy i co przeżyli" - tłumaczył prezydent.Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy