Reklama

Reklama

Ustawa medialna przyjęta. TVN apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy

Telewizja TVN apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie przyjętej w piątek przez Sejm ustawy medialnej. Stacja zamieściła w internecie petycję, pod którą można się podpisać - jak podkreślają autorzy apelu - w obronie nadawcy.

W piątek 17 grudnia Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, którą we wrześniu odrzucił Senat. Według twórców przepisów nowela ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. Właściciele telewizji TVN alarmują, że przepisy skierowane są przeciwko temu nadawcy, którzy nowela uniemożliwiają amerykańskiemu koncernowi Discovery posiadanie większości udziałów w Grupie TVN.

Reklama

Teraz tzw. ustawa medialna trafi do prezydenta Andrzeja Dudy. W sierpniu, gdy narastał spór wokół planowanych zmian, głowa państwa przyznała, że nowelizacja to "bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów". Ministrowie z najbliższego otoczenia prezydenta przekazywali opinii publicznej, że Andrzej Duda jest gotowy zawetować nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji w przyjętym przez Sejm kształcie. 

Lex TVN. Telewizja publikuje apel do prezydenta Andrzeja Dudy

Telewizja TVN zamieściła w internecie apel, który jest skierowany bezpośrednio do prezydenta. "17 grudnia Sejm uchwalił ustawę LEX TVN. Jest to atak na wolne media, który ma pozbawić Państwa możliwości oglądania wszystkich kanałów TVN. Prosimy o podpisanie apelu w obronie stacji. Dziękujemy za wsparcie" - czytamy we wstępie do petycji.

Niżej organizatorzy zamieścili treść apelu:

"Wolne media są fundamentem demokracji. Chcę, by decyzja o tym, który kanał telewizyjny oglądam, należała wyłącznie do mnie. Chcę mieć dostęp do różnorodnych informacji, programów i rozrywki.

Atak na wolność mediów ma daleko idące konsekwencje dla przyszłości Polski. Niszczone są wzajemne relacje z USA, największym sojusznikiem i gwarantem bezpieczeństwa naszego kraju. Nie możemy na to pozwolić! Potrzebujemy silnej, opartej na zaufaniu współpracy z międzynarodowymi partnerami.

W związku z tym apeluję do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, aby niezwłocznie zawetował LEX TVN."

Lex TVN. Demonstracje w całej Polsce

W niedzielę w kilkudziesięciu miejscach w Polsce odbędą się demonstracje przeciwko tzw. ustawie medialnej. Manifestanci wyjdą na ulice m.in. Krakowa, Wrocławia, Łodzi i Szczecina. Największy z protestów zapowiadany jest w Warszawie, przed Pałacem Prezydenckim. Weźmie w nim udział m.in. lider PO Donald Tusk.

Koncesja dla TVN24

We wrześniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przegłosowała przedłużenie koncesji dla telewizji TVN24.

Przed głosowaniem KRRiT jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie "podjęcia działań mających na celu uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Reklama

Reklama

Reklama