Reklama

Reklama

Ustawa medialna. Prezydent Andrzej Duda komentuje

​To nie jest tylko kwestia stosunków polsko-amerykańskich; one też mają znaczenie, bo to jest amerykański inwestor, ale przede wszystkim patrzę na kwestię moich obowiązków konstytucyjnych - powiedział polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda pytany o ewentualne weto ws. ustawy medialnej.

- To nie jest tylko kwestia stosunków polsko-amerykańskich. Oczywiście, one też mają znaczenie, bo to jest amerykański inwestor, ale przede wszystkim patrzę na kwestię moich obowiązków konstytucyjnych, bo to jest dla mnie najważniejsze - powiedział prezydent pytany o ewentualne weto w sprawie ustawy medialnej.

- I teraz trzeba sobie zadać pytanie - czy aby na pewno te proponowane rozwiązania są zgodne z zasadą swobody działalności gospodarczej, którą mamy zapisaną w Konstytucji RP? Czy na pewno jest to zgodne z zasadą ochrony własności, którą mamy zapisaną w Konstytucji RP? Czy na pewno jest to zgodne z zasadą wolności słowa, którą mamy zapisaną w Konstytucji RP? - mówił prezydent.

Reklama

Na te pytania - podkreślił - on sobie przede wszystkim odpowiada jako prezydent RP. - A kwestia naszych relacji na przestrzeni międzynarodowej jest w tym przypadku kwestią drugorzędną - dodał.

"Ogromne inwestycje w Polsce"

Duda zaznaczył, że bierze pod uwagę też to, "jak będą nas postrzegali w ogóle inwestorzy zagraniczni, w szerokim tego słowa znaczeniu". - Nie tylko inwestorzy amerykańscy, ale także inwestorzy z różnych innych krajów, a mamy ich bardzo, bardzo wielu i jest w tej chwili zainteresowanie - naprawdę, proszę mi wierzyć - ogromnymi inwestycjami w Polsce - powiedział prezydent.

Dopytywany o te inwestycje odpowiedział, że trwają w tej chwili poufne rozmowy z wielką amerykańską firmą, która "rozważa poważnie inwestycję w Polsce" i są też rozmowy z ogromną koreańską firmą, która w tej chwili także planuje potężną inwestycję w naszym kraju.

- Niech tylko te dwa przykłady pokażą, że naprawdę to są tysiące potencjalnych miejsc pracy. To są też znaczące przychody dla polskiego budżetu, choćby z podatków. To są poważne kwestie i my zagranicznych inwestorów absolutnie zniechęcać nie możemy" - stwierdził.
Prezydent powiedział, że jest "zwolennikiem repolonizacji mediów, ale następującej poprzez rynek". "Media się kupuje, normalnie na wolnym rynku, według rynkowych zasad. Jeśli polskie podmioty będzie na to stać, a są takie, które na to stać, to ja zachęcam do tego. Proszę kupować. Dokonujmy repolonizacji mediów, ale na zasadach rynkowych" - powiedział Duda.

Portal podaje, że prezydent zapytany wprost, czy zawetuje ustawę medialną odpowiedział, że najpierw musi ona do niego trafić. - Mnie się wydaje, że już wystarczająco dużo powiedziałem - dodał.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne