Reklama

Umowa koalicyjna PiS ze stowarzyszeniem OdNowa RP. Ujawniono szczegóły

Ujawniona została treść umowy koalicyjnej, którą w październiku 2021 r. Prawo i Sprawiedliwość podpisało ze stowarzyszeniem OdNowa RP wiceministra obrony Marcina Ociepy. W umowie nie ma uzgodnień personalnych, jednak znajdują się w niej zapewniena co do konkretnych stanowisk. Polityk zobowiązał się do publikacji dokumentu po rozmowie z Marcinem Fijołkiem w programie "Graffiti" Polsat News.

W październiku 2021 r. Prawo i Sprawiedliwość podpisało umowę koalicyjną ze stowarzyszeniem OdNowa RP. Treść dokumentu nie została jednak dotąd ujawniona. Po piątkowym programie "Graffiti" w Polsat News przewodniczący stowarzyszenia Marcin Ociepa zobowiązał się do opublikowania pełnej treści umowy, co uczynił krótko później w mediach społecznościowych.

Ociepa zastrzegł jednak, że zapisy pochodzące z października 2021. były "na bieżąco korygowane na bieżąco, szczególnie te programowe". Jak napisał, umowa była negocjowana "w szczególnych okolicznościach środka kadencji, więc nie było dużo czasu i przestrzeni do dodatkowych postulatów programowych".

Reklama

Obie partie zobowiązały się do wspólnego startu w nadchodzących wyborach parlamentarnych, samorządowych i europejskich. Politycy OdNowy mają także głosować w parlamencie zgodnie z linią Zjednoczonej Prawicy. 

Strony zobowiązały się także do realizacji programu OdNowy, w tym m.in. wzrostu nakładów na armię o 100 proc., Pakietu Samorządowego, powołania Centrum Polska Wielkich Projektów, pakietu Opieki Stomatologicznej dla Dzieci i Młodzieży, utworzenie Krajowej Szkoły Administracji Samorządowej w Opolu, skąd pochodzi Ociepa, czy wzrost nakładów na naukę, badania i rozwój.

Umowa koalicyjna PiS z OdNową. Uzgodnienia personalne

W umowie z 26 października 2021. znajdują się "uzgodnienia personalne" między OdNową RP a PiS. Wskazano tam, że obie partie wspólnie wybiorą kandydata na prezydenta Warszawy podczas najbliższych wyborów samorządowych.

W rządzie stowarzyszenie ma reprezentować pięcioro wiceministrów - czworo w randze sekretarza stanu (w MON, MRiT i MEiN) i jeden podsekretarz stanu w resorcie rolnictwa.

OdNowa miała także otrzymać dwoje wicewojewodów w woj. opolskim i wielkopolskim. Ponadto, jeden z posłów OdNowy miał zostać wiceprzewodniczącym klubu PiS

"Ministrowie OdNowy utrzymają nadzór nad Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości" oraz "utrzymają reprezentację merytoryczną w Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz Agencji Rozwoju Przemysłu" - czytamy.

OdNowa RP tworzą byli politycy Porozumienia Jarosława Gowina - oprócz Marcina Ociepy, również posłowie: Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Andrzej Gut-Mostowy oraz senator Tadeusz Kopeć. Stowarzyszenie działa w ramach Zjednoczonej Prawicy i klubu PiS.

 

Umowa PiS z Partią Republikańską

W czwartek media informowały, że dotarły do wstępnych umów koalicyjnych z innym koalicjantem PiS, Partią Republikańską. Dokument, który został podpisany w podobnym czasie, co umowa z OdNową, miał zawierać m.in. konkretne wytyczne co do miejsc na poszczególnych listach wyborczych. Według draftu umowy, do którego dotarła WP, miejsca "biorące" na liście mieli mieć zagwarantowane posłowie Jacek Żalek i Łukasz Mejza. Partia Republikańska miałaby także mieć zagwarantowaną "jedynkę" w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu Warszawa II - z którego w 2019 r. startował Adam Bielan.

Marcin Ociepa o umowie z PiS: Głównie postulaty programowe

Marcin Fijołek zapytał w piątkowym "Graffiti" Marcina Ociepę o szczegóły umowy z OdNowa RP. - Przede wszystkim, postulaty programowe, jak pamiętam było ich 12. Po drugie, kwestie regulujące obszary odpowiedzialności naszych ministrów za poszczególne elementy funkcjonowania resortów i w gruncie rzeczy deklaracja o wspólnym starcie w kolejnych wyborach i parlamentarnych, i samorządowych oraz do UE - mówił Ociepa.

Zapytany, czy w umowie były punkty dotyczące niższych stanowisk bądź miejsc w rządowych agencjach czy instytucjach - zaprzeczył. Dodał, że można umówić się, że do godz. 12:00 w piątek taka umowa będzie dostępna w internecie. - Myślę, że tak, jak najbardziej - obiecywał.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy