Reklama

Umorzenia dochodzenia ws. ONR. PO żąda informacji

PO domaga się od szefa MZ Zbigniewa Ziobry przedstawienia w Sejmie informacji ws. umorzenia przez prokuraturę w Białymstoku dochodzenia dot. kwietniowych obchodów 82. rocznicy powstania ONR. PO jeszcze w środę złoży w Sejmie wniosek w tej sprawie.

"Dzisiaj składamy wniosek o informację ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego na najbliższym posiedzeniu Sejmu w sprawie skandalicznych działań prokuratury dotyczących umorzenia tego postępowania" - powiedział na środowej konferencji prasowej Cezary Tomczyk (PO).

"Chcemy się również dowiedzieć, co rząd zamierza zrobić, jakie działania podjąć, żeby w Polsce nie dochodziło do różnego rodzaju aktów nienawiści, żeby przeciąć nacjonalizm, ksenofobię, rasizm i szerzący się faszyzm, z którym mamy do czynienia właściwie każdego dnia" - dodał poseł Platformy.

Reklama

"Potrzebna interwencja"

Tomczyk i rzecznik PO Jan Grabiec zwrócili się też do Ziobry, by podjął interwencję w sprawie umorzonego postępowania. "Jako klub Platformy domagamy się natychmiastowej interwencji ministra Ziobry, który jest prokuratorem generalnym, w sprawie umorzenia śledztwa dotyczącego ONR. Minister Ziobro bardzo często mówił (...), że godzi się z tym, że będzie interweniował w różnych sprawach, w różnych miejscach Polski. Dzisiaj ta interwencja jest bardzo potrzebna" - podkreślił Tomczyk.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku umorzyła dochodzenie związane z zorganizowanymi w kwietniu w tym mieście obchodami 82. rocznicy powstania ONR. Nie znalazła podstaw do uznania, iż doszło wtedy do popełnienia tzw. przestępstw z nienawiści; podobnie oceniono kazanie sympatyzującego z ONR ks. Jacka Międlara. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama