Reklama

Ulewne deszcze i burze. IMGW wydał kolejne alerty

750 razy interweniowali w całej Polsce strażacy z powodu nawałnic. To najnowsze dane Państwowej Straży Pożarnej. Na Mazowszu utonął mężczyzna, którego prawdopodobnie porwała wezbrana woda rzeki Cetyni. IMGW ostrzega przed trudną sytuacją pogodową także w sobotę.

Najwięcej interwencji dotyczyło województw: mazowieckiego (182), świętokrzyskiego (145) i małopolskiego (125). Bez prądu wciąż pozostaje jeszcze 4,1 tys. odbiorców. Najwięcej - 2,2 tys. w województwie mazowieckim, 1 tys. w podlaskim, oraz 0,8 tys. w podkarpackim.

Jak poinformował Frątczak, najwięcej interwencji było związanych z usuwaniem połamanych i powalonych drzew. Dodał, że silna wichura uszkodziła dachy na 69 budynkach, w tym 36 budynkach mieszkalnych.

W miejscowości Widełki, w województwie świętokrzyskim, strażacy prewencyjnie ewakuowali 99 uczestników obozu harcerskiego. Opady deszczu spowodowały tam podmycie terenu i namiotów. Uczestnicy zostali zakwaterowani w pobliskiej szkole.

Reklama

W Sokołowie Podlaskim (woj. mazowieckie) w piątek, w późnych godzinach po południowych, utonął mężczyzna, w skutek porwania przez nurt wezbranej rzeki Cetynia. W akcji brały udział trzy jednostki straży pożarnej.

Ostrzeżenia meteorologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia w związku z ulewnymi deszczami i burzami.

Na terenie województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, lubelskiego i podkarpackiego obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. IMGW wydał je w związku z intensywnymi opadami deszczu, możliwe również gwałtowne burze z gradem. Wiatr może osiągać prędkość do 70 km/h.

Lokalnie spodziewane są wzrosty poziomu wód. Na Śląsku wzrost przewidywany jest dla Małej Wisły, Soły, czy Przemszy. W Województwie Świętokrzyskim sytuacja pogorszy się na rzekach: Nida, Czarna, Koprzywianka i Kamienna. Z kolei w Małopolsce ostrzeżenia dotyczą rzeki Skawy, Raby, Dunajca i Ropy.

SMS alert

W piątek po południu przed gwałtownymi burzami i silnym wiatrem ostrzegło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które w ramach pilotażowego programu AlertRCB wysłało na telefony komórkowe osób przebywających na zagrożonym terenie specjalny komunikat SMS.

Komunikat o treści: "Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe" otrzymały osoby przebywające na Mazowszu, Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz Warmii i Mazurach.

AlertRCB otrzymali po południu także mieszkańcy woj. małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

"Dziś i w nocy, oprócz gwałtownych burz, można się tam spodziewać wzrostów stanu wody w rzekach, punktowo, powyżej stanów alarmowych"- napisano w wiadomości. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy