Reklama

Reklama

Ujęto sprawcą zniszczenia pomnika upamiętniającego Żydów

Grajewska policja zatrzymała 16-latka, który okazał się sprawcą zniszczenia pomnika upamiętniającego dawny cmentarz żydowski w Rajgrodzie (Podlaskie). Kilka dni temu namalował na nim czerwoną farbą krzyż celtycki i obraźliwe napisy.

Jak powiedziała PAP we wtorek Joanna Kiluk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Grajewie, nastolatek przebywał wtedy na "ucieczce" z ośrodka wychowawczego. Za zniszczenie pomnika odpowie przed sądem rodzinnym i nieletnich. "Nie podał powodów swego postępowania" - dodała Kiluk.

Do incydentu doszło w nocy z 26 na 27 maja, zniszczenia zauważył policyjny patrol. Po zabezpieczeniu dowodów farba została zmyta, a policja szukała sprawców.

Kolejny akt wandalizmu

To nie pierwsze zniszczenia tego pomnika, odsłoniętego we wrześniu 2014 roku, a ufundowanego przez Żydów pochodzących z Rajgrodu i Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Monument składa się z dwóch części: kamiennego bloku z pionowym pęknięciem i wyciętą gwiazdą Dawida oraz słupa z wyrytą informacją o cmentarzu i historii rajgrodzkich Żydów.

Reklama

Już kilka miesięcy po odsłonięciu policja odnotowała próby niszczenia tego pomnika. Nieustaleni sprawcy (śledztwo umorzono) m.in. rozbili gwiazdę Dawida, potem próbowali zniszczyć jedną z płyt tworzących lapidarium.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy