Reklama

Uciekł z córkami ze Szwecji do Polski. Trwa przesłuchanie

We wtorek w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie na przesłuchanie stawił się Denis Lisov - Rosjanin, który wraz z córkami uciekł ze Szwecji do Polski. Szwecja wystawiła za nim Europejski Nakaz Aresztowania.

"W dniu dzisiejszym pan Denis Lisov na wezwanie Prokuratury Okręgowej w Warszawie stawił się na przesłuchanie. Mamy nadzieję, że w stosunku do pana Lisova nie zostaną zastosowane żadne środki zapobiegawcze, także o charakterze wolnościowym, nie mówiąc o tymczasowym aresztowaniu" - powiedział jego pełnomocnik Bartosz Lewandowski. Dodał, że prokurator jest zobligowany do przekazania wniosku o ściganie Lisova do Sądu Okręgowego w Warszawie i to sąd będzie decydował, czy można wydać na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania pana Lisova Szwecji.

"W takiej sytuacji dzieci pana Lisova trafią do rodziny zastępczej na terytorium Polski. My jesteśmy o tyle przygotowani, że posiadamy opinie psychologa, który od wielu dni obserwował rodzinę Lisovów. To jest bardzo dobra opinia, z której wynika, że pan Lisov jest absolutnie kompetentny wychowawczo i opiekuńczo, by zajmować się dziećmi" - mówił mecenas Lewandowski.

Reklama

Z kolei drugi z pełnomocników Rosjanina mecenas Babken Khanzadyan podkreślił, że "wierzą w organy polskie i to, że rodzina państwa Lisov zostanie nienaruszona".

Rodzina została zatrzymana na lotnisku w Warszawie

W kwietniu Denis Lisov i jego trzy córki: 12-letnia Sofia, 6-letnia Serafina i 4-letnia Alisa zostali zatrzymani przez polską Straż Graniczną na lotnisku w Warszawie. Do Polski ze Szwecji przypłynęli promem. Chcieli się dostać do Rosji.

Ojciec tłumaczył polskim służbom, że wywiózł córki ze Szwecji, bo tamtejsza opieka socjalna we wrześniu 2017 roku odebrała mu je i umieściła w muzułmańskiej, imigranckiej rodzinie zastępczej, po tym, jak jego żona w 2014 roku zachorowała na schizofrenię. Denisowi Lisovowi przyznano cotygodniowe 6-godzinne widzenia z dziećmi. Mężczyzna nie mógł się z tym pogodzić, więc zdecydował się wywieźć dzieci ze Szwecji.

W kwietniu Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy orzekł, że trzy córki Rosjanina pozostaną pod jego opieką do czasu rozpatrzenia wniosku o przyznanie mu statusu uchodźcy. Jak podał w piątek na Twitterze pełnomocnik Rosjanina, adwokat Bartosz Lewandowski z Ordo Iuris: "Szwecja wydała Europejski Nakaz Aresztowania wobec Denisa Lisova, który uciekł z trzema córkami do Polski i ubiega się o azyl. Dziewczynki zostały zabrane z muzułmańskiej rodziny zastępczej. Liczymy na to, że polskie organy staną po stronie rodziny i odmówią wydania Rosjanina".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy