Reklama

Reklama

Uchwała o przeciwdziałaniu "ideologii LGBT". Wiceszef MS: Wystąpię o kasację od wyroku WSA

"W poniedziałek wystąpię do Prokuratora Generalnego o skierowanie skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Chodzi o unieważnienie przez sąd uchwały o przeciwdziałaniu ideologii LGBT" podjętej przez radę gminy Istebna - poinformował w sobotę wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Wójcik.

O swojej decyzji Wójcik poinformował na Twitterze. Jak dodał, to odpowiedź na prośby mieszkańców gminy - napisał wiceszef MS.

W rozmowie z PAP wiceszef MS poinformował, że w poniedziałek w Istebnej zorganizuje konferencję prasową na ten temat.

We wrześniu ubiegłego roku Rada Gminy Istebna przyjęła uchwałę w sprawie powstrzymania "ideologii LGBT". Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach zaskarżył ją Rzecznik Praw Obywatelskich. Sąd w połowie lipca br. stwierdził nieważność uchwały. Uznał, że samorząd przekroczył uprawnienia i podjął ją z naruszeniem prawa. Uznał też, że uchwała dyskryminuje osoby o innej niż heteroseksualna orientacji i tożsamości seksualnej.

Reklama

Wyrok jest nieprawomocny. Samorząd może złożyć skargę kasacyjną do NSA. Wójt Istebnej Łucja Michałek przekazała, że rada na ostatniej sesji zdecydowała większością głosów, by jej nie składać.

- Wiem, że mieszkańcy chcą wyrazić sprzeciw wobec tego stanowiska i będą zbierane podpisy. Jak to się rozwinie, trudno mi powiedzieć - powiedziała wójt w rozmowie z PAP.

Reklama

Reklama

Reklama