Reklama

Twitter po decyzji Kuchcińskiego

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w poniedziałek pierwszy raz skomentował aferę, jaka narosła wokół jego "rodzinnych lotów". Spodziewano się ogłoszenia dymisji, były przeprosiny. Politycy i dziennikarze na Twitterze szeroko komentują wystąpienie marszałka. Głosów oburzenia nie brakuje.

Przypomnijmy: pod koniec lipca Radio Zet podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po doniesieniach dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka oraz 10 tys. zł na Caritas Polska w zamian za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

Sprawę zaczęli jednak badać politycy opozycji, którzy dotarli do dokumentów Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Wynika z nich, że od marca 2018 r. do połowy lipca 2019 r. Kancelaria Sejmu zamówiła 109 lotów dla marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego - ujawnił TVN24.

Reklama

Oświadczenie marszałka

"Mam świadomość, że liczba lotów była duża, ale wynikała z modelu pracy, jaki przyjąłem" - odczytał w poniedziałek marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Przyznał, że w jednym przypadku z maszyny skorzystała jego żona, bez jego obecności. "Samolot i tak musiał wrócić na swoje lotnisko macierzyste" - tłumaczył. Kuchciński oświadczył, że w związku z tym lotem wpłaci 28 tys. złotych na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych.

Jak wyjaśniał, duża liczba spotkań i uroczystości, w których brał udział, bierze się z jego dużej aktywności na zajmowanym stanowisku. Pod koniec wystąpienia z ust Kuchcińskiego padło słowo "przepraszam".

"Pragnę wszystkich, którzy poczuli się urażeni, przeprosić. Jednocześnie chciałbym zdecydowanie stwierdzić, że działałem zgodnie z prawem" - powiedział. Wbrew spekulacjom, nie podał się do dymisji.

Na Twitterze zawrzało

"Marszałek Kuchciński uciekł przed pytaniami dziennikarzy, ale nie ucieknie przed odpowiedzialnością" - oświadczył eurodeputowany PO Andrzej Halicki. 

"Bezwstyd" - dodała z kolei Barbara Nowacka.

"Na Nowogrodzkiej niezłe zamieszanie. Nie tak to miało wyglądać" - pisze Agnieszka Burzyńska z "Faktu".

Dlaczego na konferencji mówiono o lotach Donalda Tuska, a nie wspomniano o lotach Beaty Szydło? - zastanawia się Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej".

Kuchciński tajną bronią opozycji - uważa Wojciech Wybranowski z "Do Rzeczy".

Michał Kolanko z "Rz" przestrzega przed wyciąganiem daleko idących wniosków:

Patryk Słowik z "DGP" zauważył, że Kancelaria Sejmu ponownie podała nieprawdziwe informacje:

Niektórzy dziennikarze oceniają wystąpienie Kuchcińskiego jako jeden z największych błędów PiS w tej kadencji:

Aleksandra Gieracka z Interii przypomina słynne słowa Beaty Szydło z 2015 r.:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy