Reklama

TVN24: Premier latał na plan filmowy, a prezydent do Juraty

Od listopada 2015 r. do początku sierpnia 2019 r. odbyły się 1643 loty o statusie HEAD. Część z nich nie jest przyporządkowana do żadnej z czterech najważniejszych osób w państwie. - wynika z wykazu stworzonego przez Polską Agencję Żeglugi Śródlądowej, do którego dotarł TVN24. Najwięcej rządową maszyną podróżował Andrzej Duda.

TVN24 dotarł do zestawienia zestawienia lotów stworzonego przez Polską Agencję Żeglugi Śródlądowej, która zajmuje się monitorowaniem lotów najważniejszych osób w państwie. Wykaz obejmuje loty o statusie HEAD, czyli z udziałem prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu, od listopada 2015 r. do początku sierpnia 2019 r. 

Według dokumentu, w tym czasie miały miejsce 1643 loty. Część z nich nie jest przyporządkowana do żadnej z czterech najważniejszych osób w państwie. 

Prezydent - rekordzista

Taka sytuacja miała miejsce, gdy lot odbywał się liniami rejsowymi (109 lotów) albo gdy w czasie pobytu w Polsce z samolotu korzystali politycy z zagranicy. Pozostałe loty odbywały się Embraerami czarterowanymi od LOT-u albo wojskowymi maszynami. Jak zauważa TVN24, w wykazie nie zawsze jest podane nazwisko lub funkcja głównego pasażera. 

Z zestawienia wynika, że najwięcej lotów - co najmniej 642 - odbył prezydent Andrzej Duda. Premier Mateusz Morawiecki latał co najmniej 375 razy, a premier Beata Szydło - przynajmniej 245 razy. Co najmniej 164 razy z samolotu korzystał marszałek Sejmu Marek Kuchciński, a marszałek Senatu Stanisław Karczewski - co najmniej 83 razy. 

Jak wynika z analiz TVN24, przy jednym z lotów ze statusem HEAD widnieje adnotacja "wicemarszałek Sejmu". Z kolei 13 maja 2016 r. odbył się lot wojskową CASĄ - również o statusie HEAD - z szefem MON Antonim Macierewiczem na pokładzie. Z kolei przy lotach z 30 maja 2018 r. jest adnotacja "minister od defence of Poland Mr. Mariusz Błaszczak). 

Wykaz zawiera trasy lotów oraz godziny startów i lądowań, co pozwala - jak zaznacza TVN24 - na częściowe zrekonstruowanie kalendarzy polityków.

Reklama

Premier latał na plan filmowy

Na przykład 25 października 2018 r. premier Morawiecki podróżował wyczarterowanym od LOT-u samolotem do Krakowa, gdzie brał udział w zdjęciach do filmu "Poland: The Royal Tour". W tym czasie trwał strajk pracowników narodowego przewoźnika. Szef rządu latał też kilkukrotnie na spotkania z filmowcami w listopadzie 2018 r. 

Jak podaje TVN24, wszystkie te loty miały status HEAD. Instrukcja zakłada, że procedurą tą powinny być objęte loty "w misji oficjalnej". 

Portal zapytał Centrum Informacyjne Rządu, czy wszystkim lotom premiera nadaje się status HEAD. CIR odpowiedziało, że co do zasady na lot z szefem rządu wnioskuje się o ten status. 

Loty Andrzeja Dudy do Juraty

Z kolei Andrzej Duda korzystał z rządowych maszyn w czasie podróży do Juraty, gdzie znajduje się letnia rezydencja prezydenta. Jak zauważa TVN24, głowa państwa poleciała nad morze między innymi 20 lipca 2017 r., gdy przed Pałacem Prezydenckim trwały protesty w obronie sądów. 

W sumie lotów o statusie HEAD do i z Juraty było 11.

Loty na miesięcznice

Najważniejsze osoby w państwie podróżowały też rządowymi maszynami na miesięcznice smoleńskie do Krakowa 18. dnia miesiąca, w rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu.

18 czerwca 2018 r., w 70. rocznicę urodzin Lecha Kaczyńskiego, na krakowskie uroczystości polityków przetransportowały aż cztery rządowe maszyny.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy