Reklama

Reklama

Trzaskowski: PO chce wyjaśnić sprawę reprywatyzacji gruntów w stolicy

Rafał Trzaskowski z PO powiedział, że jego partia wykazała pełną otwartość na wyjaśnienie sprawy reprywatyzacji gruntów w Warszawie. Poseł PO mówił w radiowej Jedynce, że prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz - Waltz opublikowała tak zwaną białą księgę reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

Zdaniem Rafała Trzaskowskiego krytyka działań Ratusza jest niezrozumiała. Poseł PO mówił, że Nowoczesna, zarzucając prezydent Warszawy nieprawidłowości, wpisuje się w plan PiS-u, który chce wziąć na celownik samorządy.

W sobotnim tekście "Gazety Wyborczej" opisano między innymi sprawę zwrotu działki przy Placu Defilad pod dawnym adresem Chmielna 70. Miasto zwróciło ją w 2012 roku. Jak piszą autorki publikacji, resort finansów zdobył dokumenty sugerujące, że były współwłaściciel nieruchomości - obywatel Danii - dostał odszkodowanie na mocy układu zawartego jeszcze przez rząd PRL-u z Królestwem Danii.

Ustawa o gruntach warszawskich została uchwalona przez Sejm poprzedniej kadencji. To nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz zmianie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przed decyzją o podpisaniu skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego poprzedni prezydent Bronisław Komorowski. Sędziowie zajęli się nią pod koniec lipca. Uznali, że ustawa - ograniczająca przesłanki odzyskiwania przez byłych właścicieli praw do gruntów - jest zgodna z konstytucją. Andrzej Duda podpisał ją w ubiegłym tygodniu.

Reklama


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy