Reklama

Reklama

Trybunał Konstytucyjny rozpozna prezydencki wniosek

Trybunał Konstytucyjny zajmie się dziś nowelizacją prawa o zgromadzeniach z grudnia 2016 roku. To pierwsza ustawa tego Sejmu skierowana do Trybunału przez Andrzeja Dudę. TK ma rozpoznać prezydencki wniosek w pełnym składzie.

Jak poinformował Trybunał na swojej stronie internetowej, rozprawie ma przewodniczyć prezes Julia Przyłębska, zaś sprawozdawcą ma być sędzia Mariusz Muszyński. Początek rozprawy o godz. 9.00.

Zarzuty prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda ma względem nowelizacji trzy konkretne zarzuty. Pierwszy z nich dotyczy różnicowania statusu zgromadzeń publicznych przy zastosowaniu elementu nieprzewidzianego w konstytucji. Chodzi o tak zwane zgromadzenia cykliczne.

Prezydent kwestionuje też brak możliwości zaskarżania przez organizatora zgromadzenia zarządzenia zastępczego wojewody o zakazie zgromadzenia. Kwestionuje również możliwość wydania zakazu odbycia zgromadzenia, o którego organizacji zawiadomiono przed wejściem w życie nowych przepisów. Chodzi o to, że prawo nie powinno działać wstecz.

Reklama

W stanowiskach dla Trybunału Konstytucyjnego prokurator generalny i Sejm wnieśli o uznanie, że zaskarżone przez prezydenta przepisy są konstytucyjne.

Nowelizacja autorstwa PiS

Nowelizacja Prawa o zgromadzeniach autorstwa PiS została uchwalona w połowie grudnia zeszłego roku. Przewiduje między innymi możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu.

Reklama

Reklama

Reklama