Reklama

Reklama

Trwa demontaż zapory na Bugu. Ministerstwo potwierdza

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, trwa demontaż zapory z drutu żyletkowego wzdłuż rzeki Bug. Tzw. concertina została tam umieszczona w grudniu 2021 roku w związku z kryzysem migracyjnym na polsko-białoruskiej granicy.

- Nadbużański Oddział Straży Granicznej zarekomendował Siłom Zbrojnym RP usunięcie concertiny z odcinka rzecznego na terenie województwa lubelskiego - przekazał Wojciech Kopeć z zespołu prasowego NOSG. Jak wyjaśnił, aktualna sytuacja na granicy z Białorusią nie wymaga takiego zabezpieczenia.

Granica z Białorusią. Demontują zaporę w woj. lubelskim

"Obecnie trwa demontaż tymczasowej zapory na całej długości granicy w województwie lubelskim. Demontaż blisko 180-kilometrowej zapory przeprowadzają żołnierze 18. Dywizji Zmechanizowanej w kilku odcinkach jednocześnie" - poinformował w czwartek wydział prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej.

Reklama

Tymczasowa zapora w postaci drutu żyletkowego, czyli tzw. concertina została rozstawiona wzdłuż Bugu w woj. lubelskim na początku grudnia ub. r. w związku z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej, wywołanym przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

Granica z Białorusią. Zapora a nielegalna migracja

Z danych NOSG wynika, że w lipcu 12 cudzoziemców przekroczyło nielegalnie granicę z Białorusi do Polski w woj. lubelskim. Najpierw, obywatel Kongo przepłynął wpław Bug na odcinku ochranianym przez placówkę w Bohukałach. Później, w okolicach Janowa Podlaskiego grupa 11 cudzoziemców - obywateli Syrii i Jemenu - również przedostała się w ten sposób na polski brzeg.

W województwie lubelskim granica polsko-białoruska liczy ok. 180 km i przebiega wzdłuż rzeki Bug. Natomiast na podlaskim odcinku granicy z Białorusią kończy się budowa stalowej zapory w postaci pięciometrowego stalowego płotu zwieńczonego drutem kolczastym. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów.

Od lipca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Na Podlasiu obowiązuje zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Takiego ograniczenia nie ma w województwie lubelskim.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy